Czarna Błyskawica to spadkobierca modeli Buell

Miesiąc temu firma EBR Motorcycles złożyła patent na znak towarowy „Black Lighting”. Zaledwie po czterech tygodniach „Czarna Błyskawica” o wyścigowym rodowodzie została zaprezentowana podczas Progressive International Motorcycle Show w Long Beach, Kalifornia.

Motocykl pojawi się w sprzedaży już na wiosnę. Sugerowana cena wyniesie dokładnie 13,995 dolarów. Black Lighting posiada ten sam 185-konny silnik, który występuje w modelach Buell 1190RX i 1190 SX, ale nieco inaczej zestrojony, bardziej uniwersalny.

Nowy model ma mniejszą wysokość siedziska, niższe podnóżki i wyżej umiejscowioną kierownicę niż w pozostałych dwóch modelach Buell, co czyni maszynę bardziej nadającą się do jazdy po mieście i sportowo-turystycznej.

Black Lightning. Foto: EBM
Black Lightning. Foto: EBR

To spora różnica w przypadku konstrukcji firmy EBR Motorcycles, która do niedawna nazywała się EBR Racing, czyli właściwie Erik Buel Racig.
Nazwa pochodzi od nazwiska założyciela firmy Erika Buella – Amerykanina, który swoje marzenie o motocyklach rozpoczął jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku jako kierowca, który uzyskał najlepszy czas w kwalifikacjach historii Daytona 200.

Przypomnimy, że na początku bieżącego roku firma została sprzedana organizacji Liquid Asset Partners, która specjalizuje się w kupnie i likwidacji upadłych przedsiębiorstw. Inna ciekawostka jest taka, że EBR do 2009 roku działało w ramach marki Harley-Davidson, będącej głównym udziałowcem. Firma EBR została wydzielona po tym, gdy Harley postanowił zrezygnować z motocykli sportowych.

Nowi właściciel, czyli Liquid Asset Partners, pragną aby wizja i osiągnięcia Buella zostały przeniesione do maszyn cywilnych, przeznaczonych do normalnego użytku drogowego, a nie na tory, bazując jednak na dziedzictwie i osiągnięciach marki. Czy to się uda?

%d bloggers like this: