Zamień motocykl na tricopter Flike!

Podobno jazda motocyklem jest jak latanie małym samolotem na niewielkich wysokościach. Być może niedługo będziemy się mogli o tym przekonać, bo technologia dronów rozwija się tak dynamicznie, że opcja załogowych lotów nie jest już czystym s-f, tylko rzeczywistością.

Foto: whatisflike.com
Foto: whatisflike.com

Flike to jeden z takich projektów, który został zapoczątkowany kilka lat temu. Powstał jako odpowiedź na artykuł w jednym z szacownych czasopism, w którym autor bronił tezy, że drony mogą być jedynie małe, a duże jednostki tego typu są zbyt ciężkie, aby poradzić sobie w locie z własna masą, nie mówiąc o ewentualnym pasażerze.

Foto: whatisflike.com
Foto: whatisflike.com

Flike to właściwie tricopter, czyli konstrukcja, która posiada trzy wirniki zamiast czterech. Dwa umiejscowione są z przodu, a jeden z tyłu. Aktualnie specyfikacja nie jest dostępna, chociaż autorzy projektu zdradzili, że zmierzają do tego, aby Flike mógł latać z prędkością do 100 km/h i wznosić się do 30 metrów w górę. Maksymalna ładowność tricoptera powinna wynieść 100 kilogramów, natomiast czas lotu jedną godzinę.

Foto: whatisflike.com
Foto: whatisflike.com

Co najciekawsze, pierwsze testy są bardzo pomyślne i konstruktorom udało się wnieść w powietrze wraz z pilotem-pasażerem. Droga do produktu komercyjnego jest jeszcze daleka, ale przeszkody technologiczne nie stanową największego problemu. Znacznie trudniej będzie uporać się z kwestią niemożność lotów załogowych, ponieważ to zbyt niebezpieczne i żaden urząd nie wyda stosownych pozwoleń. Być może w ciągu kilku lat to się zmieni, na pewno potrzebne byłyby nowe regulacje i przepisy.


Flike First Manned Flight. Źródło: YT, Balazs Kerulo

Czy za kilka, kilkanaście lat będziemy startować spod domu własnym tricopterem, a motocykle trafią do muzeów? W tej chwili wydaje się, że to mrzonki i fantastyka, ale warto przypomnieć sobie początki lotnictwa, lot braci Wright i to, jak niewiele czasu minęło od lotu drewnianym samolotem do wizyty człowieka na Księżycu.

%d bloggers like this: