Nolan i Sony szykują inteligentny kask N-COM ARX

To jasne jak Słońce, że kolejnym krokiem w dziedzinie kasków motocyklowych będzie wzbogacenie ich funkcjonalności o możliwości zbliżone do gogli z rzeczywistością rozszerzoną. Ponieważ niedawny lider tych rozwiązań, firma Skully, upadła wraz ze swoich projektem kasku przyszłości, warto spojrzeć w kierunku oferty firmy Nolan i Sony, czyli koncepcji N-Com ARX.

N-Com ARX. Foto: Nolan
N-Com ARX. Foto: Nolan

N-Com ARX został skonstruowany w oparciu o koncepcję rzeczywistości rozszerzonej, co oznacza w praktyce udostępnienie kierowcy szeregu istotnych parametrów, które można podejrzeć bez konieczności odrywania wzroku od drogi. System przypomina trochę HUD, czyli wyświetlacz przezierny, którym dysponują piloci myśliwców.

N-Com ARX. Foto: Nolan
N-Com ARX. Foto: Nolan

Zestaw danych może być oczywiście dowolny i będzie uzależnionych od liczby i rodzaju sensorów zainstalowanych na pokładzie motocykla. Chodzi zatem o informacje pogodowe, nawigacyjne, ale także parametry motocykla: aktualny bieg, temperatura silnika, prędkość, itd. Oczywiście zarządzanie, analiza i podgląd systemu możliwa będzie również z poziomu aplikacji przeznaczonej dla smartfonów.

N-Com ARX. Foto: Nolan
N-Com ARX. Foto: Nolan

System zostanie uzupełniony o opcje komunikacyjne i telefoniczne oraz możliwość głosowego sterowania programem. Nolan i Sony przewidują również ułatwienia dla programistów (open source), dzięki którym platforma będzie wzbogacana o użyteczne funkcje opracowywane przez niezależnych informatyków i zespoły.

N-Com ARX. Foto: Nolan
N-Com ARX. Foto: Nolan

Aktualnie wiadomo jedynie, że prototyp jest w fazie testów, natomiast brak jeszcze informacji, kiedy zobaczymy „inteligentny kask” w sprzedaży.

%d bloggers like this: