Nie pokażesz prawa jazdy policjantowi? I tak je stracisz. Propozycja rządu

Koniec z kombinowaniem w przypadku przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h? Nowe przepisy, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia, zlikwidują lukę, która umożliwiała zachowanie prawa jazdy. Przypomnijmy, że dotychczas wystarczyło nie okazać dokumentu funkcjonariuszowi tłumacząc się zapominalstwem.

Foto: Policja
Foto: Policja

Obecnie w ustawie o kierujących pojazdami znajduje się sformułowanie, że starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy na podstawie informacji od policji “o zatrzymaniu prawa jazdy” za takie wykroczenie. W projekcie zmian w prawie, który w ostatni wtorek przyjęła Rada Ministrów rząd chce zamienić te słowa na stwierdzenia, że decyzja jest wydawana na podstawie informacji od policji “o popełnionym naruszeniu” przepisów.

“Podstawą do wszczęcia postępowania o zatrzymaniu prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym będzie wyłącznie fakt złamania tego przepisu – bez względu na to, czy dojdzie do rzeczywistego zatrzymania prawa jazdy przez Policję w trakcie kontroli” – zaznaczyło Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie po wtorkowych obradach. Mówiąc krótko, plastik nie będzie już miał znaczenia, wystarczy informacja w systemie.

%d bloggers like this: