Angielska marka BSA wraca do życia, ale jeszcze nie teraz

Klasyczna brytyjska marka motocykli BSA powróci na rynek w ciągu dwóch lat. To zapowiedź Rejesha Jejurikara – prezydenta Mahindra. Indyjska firma zakupiła starą angielską markę już jakiś czas temu, ale dotychczasowe komentarze produkcji były mało precyzyjne, a plany mgliste.

Jejurikar udzielił kilka dni temu wywiadu Hindustan Times. W trakcie rozmowy zdradził, że produkcja motocykli BSA zostanie uruchomiona w 2018 roku. Mahindra & Mahindra nabyła sto procent udziałów BSA za kwotę 3,4 miliona funtów. To nie pierwsza inwestycja Hindusów w europejskie marki motocyklowe. Zaledwie kilka dni temu pisaliśmy o zakupie przez Mahindra praw do czeskiej marki Jawa.

BSA Rocket Gold Star 1962. Foto: motorcyclespecs.co.za
BSA Rocket Gold Star 1962. Foto: motorcyclespecs.co.za

Dyrektor wykonawczy Mahindra, Pawan Goenka, zdradził że BSA będzie dla firmy niszowym segmentem premium. BSA, czyli Birmingham Small Arms Company to spółka, która powstała w 1861 roku w wyniku zjednoczenia kilku zakładów zbrojeniowych. Produkcja motocykli firma rozpoczęła w 1909 roku.

Przebojem BSA był Sloper – model z 1926 roku, produkowany w wersjach górno- i dolnozaworowych. Powszechne uznanie budziły również serie Star z modelami Gold Star i Empire Star z lat trzydziestych ubiegłego wieku. BSA zaprzestała swej działalności w 1971 roku.

Źródło: visordown.com

%d bloggers like this: