BMW w Brazylii. Pierwsza taka inwestycja

BMW to tradycyjna niemiecka firma, która od lata wspiera głównie lokalny rynek, mimo że eksport motocykli marki odbywa się na cały świat. Czasy się jednak zmieniają i nawet silne przedsiębiorstwa muszą ciąć koszty, optymalizować produkcję i ostro walczyć z konkurencją.

Dla BMW oznacza to pierwszą fabrykę marki, która w 100 procentach należy do BMW Group i znajduje się poza granicami Niemiec. Wcześniejsze inwestycje, w których partycypowało BMW, dotyczyły spółek joint venture.

Foto: BMW Motorrad
Foto: BMW Motorrad

Fabryka powstała w Brazylii, zbudowanie obiektu zajęło zaledwie dziewięć miesięcy. Zakład zajmuje ok. 10 000 metrów kwadratowych i bazuje na najnowszej technologii oraz wysoko wyszkolonych pracownikach. BMW zainwestowało ponad 10,5 mln euro w budowę obiektu, który ma produkować 10 000 motocykli rocznie – głównie na rodzimy, brazylijski rynek.

Prezes BMW Motorrad Stephan Schaller tłumaczy, że Brazylia jest bardzo obiecującym odbiorcą motocykli, a tamtejszy rynek jest bardzo chłonny i wciąż ma olbrzymi, niewykorzystany potencjał.

Foto: BMW Motorrad
Foto: BMW Motorrad

Pierwszy model, który wyjedzie z hal montażowych w Manaus, stolicy stanu Amazonas, to BMW F7100 GS. Następnie pojawią się: F 800 GS, F 800 GS Adventure, F 800 R, R 1200 GS, R 1200 GS Adventure, S 1000 R, S 1000 RR i S 1000 XR.

Peter Vogel, dyrektor produkcji BMW Motorrad w Manaus, spodziewa się szybkiej reakcji lokalnego rynku i sporego popytu, co jest ważne dla powodzenia przedsięwzięcia w Brazylii.

Źródło: autoevolution.com

%d bloggers like this: