Jazda z wózkiem poziom ekspert

Jazda z wózkiem boczny to nie jest prosta sprawa, szczególnie w zakrętach, ale film od Choppin Matte MC z legendarnym Flathead WL udowadnia, że da niektórych facetów to proste jak wypicie kilku piw.

Źródło: Harley-Davidson Springers

Przy okazji warto przypomnieć, że to rzeczywiście nie jest łatwe, na przykład przy silnym zrywie wózek ciągnie w tył i trzeba reagować silnym skrętem kierownicy. Z kolei przy gwałtownym hamowaniu wózek pcha pojazd w przód i w lewo – jeżeli zablokujemy w tej sytuacji przednie koło, możemy doprowadzić do bardzo niebezpiecznej sytuacji.

Mówiąc inaczej, nauka jazdy motocyklem z wózkiem to praktycznie nauka od nowa: odwrotne pochylenie w zakrętach, opanowanie tendencji do podnoszenia wózka (na filmie widać perfekcyjne opanowanie tego problemu), niesymetryczne zachowanie maszyny przy hamowania i przyspieszaniu.

Z drugiej strony przyjemność jazdy dla pasażera jest o niebo wyższa, a motocykl z wózkiem zawsze przyciąga uwagę, nie tylko zapalonych motocyklistów. Jedna z najtańszych opcji na zakup takiej maszyny to wybór Rometa Classic 400 z wózkiem, chociaż jeśli ktoś dysponuje odpowiednimi umiejętnościami i czasem, lepiej zabrać się za coś starszego i rzeczywiście klasycznego, np. Urala.

%d bloggers like this: