Honda i Yamaha wyprodukują wspólnie jednoślad?!

Na szczęście chodzi jedynie o projekt dotyczący kurczącego się segmentu skuterów w Japonii.

Zmieniające się warunki rynkowe zmuszają wieloletnich rywali, firmę Honda i Yamaha, do rozmów i rozważenia partnerstwa dla rozwoju skuterów. Zgodnie z informacją prasową, chodzi o współpracę dotyczącą modeli z silnikiem 50 cm3 oraz elektrycznego skutera na rynek japoński.

Shinji Aoyama (Honda, po lewej) i Katsuaki Watanabe (Yamaha). Foto: asia.nikkei.com
Shinji Aoyama (Honda, po lewej) i Katsuaki Watanabe (Yamaha). Foto: asia.nikkei.com

Współpraca będzie bazować na wieloczęściowym planie. W pierwszym etapie Honda rozpocznie produkcje skuterów Yamahy w terminie do końca 2018 roku. Następnie firmy rozpoczną prace nad zamiennikami Hondy Benly i Yamahy Gear. Wspólny projekt będzie dotyczył również skutera elektrycznego z naciskiem na zwiększenie zasięgu, wydajność i zminimalizowania kosztów dla odbiorców. Co ciekawe, Honda i Yamaha rozważają udział innych firm w tym projekcie.

Sojusz odwiecznych rywali spowodowała sytuacja na rynku japońskim. Dwadzieścia lat temu sprzedaż skuterów wynosiła 1,2 mln sztuk rocznie. Dziś nabywców znajduje niecałe 400 tysięcy skuterów (w 2015 roku 373 tys.). Powody spadku sprzedaż są wielorakie, ale jednym z głównym jest starzenie się społeczeństwa Kraju Kwitnącej Wiśni.

Źródło: fortune.com

%d bloggers like this: