Szymon Orzech Orzeszko i kolejny kontrowersyjny projekt?

Pamiętacie przykrą sprawę, którą opisywaliśmy w wątku: „Muzułmanin podpalił Harleya z polskimi symbolami narodowymi”? Tym razem artysta wykonał projekt nawiązujący do wspaniałej historii Dywizjonu 303, którego lotnicy wzięli udział w Bitwie o Anglię.

Kask Dywizjon 303. Foto: Szymon Orzeszko
Kask Dywizjon 303. Foto: Szymon Orzeszko

303 Dywizjon Myśliwski Warszawski im. Tadeusza Kościuszki zaliczany jest do najlepszych jednostek myśliwskich II Wojny Światowej. W czasie Bitwy o Wielką Brytanię w 1940 roku jednostce przypisano 126 pewnych zestrzeleń zaliczonych oficjalnie podczas wojny. Było to zarazem pierwsze miejsce wśród dywizjonów biorących udział w bitwie.

Co prawda po wojnie pojawiły się nowe wyliczenia, które odebrały polskim lotnikom część zwycięstw, a brytyjski historyk John Alcorn uważa, że Polacy z 303 zestrzelili „zaledwie” 44 samoloty wroga, ale dyskusja trwa nadal. Warto zaznaczyć, że część badaczy oraz uczestników tamtych zdarzeń jest przekonana, że to liczba 126 jest zaniżona, a Polskie Skrzydła były najskuteczniejsze (m.in. Douglas Badera – dowódcy grupy przynależnej do 242. Dywizjonu Myśliwskiego).

Lotnicy Dywizjonu 303 *
Lotnicy z Dywizjonu 303

Niezależnie od wyliczeń historyków, Polakom należy się gloria i chwała za bohaterską postawę, oraz pamięć o ich poświęceniu. Jeden z klientów Szymona Orzeszko chciał dać wyraz swej dumie z rodaków, przenosząc oznaczenia z samolotu Hawker Hurricane na skorupę kasku.

Orzeszko wykonał zadanie doskonale, zastanawiam się tylko, czy swastyka i podobizna Adolfa na kasku to dobry pomysł? Nawet jeśli zleceniodawca nie miał złych intencji, znienawidzony symbol (mimo że obrócony) i podobizna Hitlera mogą być różnie przyjęte, zresztą w wciąż mamy w pamięci nieszczęsnego Harleya-Davidsona, który spłonął we Francji. Kask oczywiście nosi się na głowie, ale to chyba nawet gorzej…

Zdjęcie Lotnicy Dywizjonu 303 pochodzi z Główny Zarząd Polityczny WP (1960) Z Dziejów Wojny Wyzwoleńczej Narodu Polskiego 1939-1945, Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, ss. 255 no ISBN Eugeniusz Duraczyński (1974) Wojna i Okupacja Wrzesień 1939 – Kwiecień 1943, Warszawa: Wiedza Powszechna no ISBN Polish Institute and Sikorski Museum London, Domena publiczna.

%d bloggers like this: