Koniec ciuciubabki z policją. Za ucieczkę będą dwa lata bezwzględnego więzienia?

Takich zmian w prawie chce minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Chodzi o ucieczkę przed policją na drodze, za co do tej pory grozi grzywna w wysokości od 5 tys. złotych, oraz za jazdę na podwójnym gazie (lub po zażyciu środków odurzających). W obu przypadkach Ziobro domaga się dwóch lat bezwarunkowego więzienia (opcja do 5 lat), oraz zakazu prowadzenia pojazdów na 15 lat.

Zdaniem przedstawicieli resortu obecne przepisy nie są skuteczne. Urzędnicy przytaczają również dane, m.in. na 112 wyroków skazujących pijanych kierowców, którzy zabili na drodze człowieka lub spowodowali ciężkie uszkodzenie ciała, 26 wymierzono kary w zawieszeniu (w 2014 r. – 38 zawieszenia na 151, w 2013 r. – 93 zawieszenia na 252 wyroki).

Foto: Policja

– Chcemy ograniczyć nieodpowiedzialne i groźne zachowania nieokrzesanych kierowców, którzy regularnie, w sposób drastyczny, naruszają zasady bezpieczeństwa, powodując śmierć i zniszczenia na polskich drogach. Nic nie rozzuchwala sprawców bardziej niż bezkarność – powiedział na konferencji minister Zbigniew Ziobro.

Inne pomysły dotyczą zalegalizowania akcji masowego zatrzymywania i sprawdzania kierowców w celu sprawdzenia trzeźwości, oraz zaostrzenia przepisów związanych z przedawnieniem wykroczeń na drodze. W nowym wariancie przedawnienie następowałoby dopiero po 3 latach.

Wszystko pięknie, chodzi o bezwzględne kary dla osób uciekających przed Policją oraz tych, którzy spowodowali wypadki będąc pod wpływem alkoholu, ale czy ocena winy nie powinna pozostać w gestii sądu? Czy należy każdemu, jak leci, przyklepać minimum 2 lata bezwzględnego więzienia?

Źródło: brd24.pl

%d bloggers like this: