Rekord prędkości jednokołowca pobity w Anglii

Zapatrzeni w wyzwania, którym próbuje sprostać Guy Martin, o mało nie pominęliśmy innego oryginała również pragnącego pobić światowy rekord prędkości. Tym razem nie chodzi jednak o pojazd dwukołowy, ale bardzo specyficzną konstrukcję jednokołową z kierowcą wewnątrz obręczy. Dziwne? Nawet bardzo.

Foto: motor1.com
Foto: motor1.com

„WarHorse” (ang. koń wojny) to monocykl w masie niespełna 100 kilogramów napędzany jednocylindrowym silnikiem. Ten niezwykły pojazd obsługiwany jest przez Kevina Scotta pochodzącego z Lincoln w Wielkiej Brytanii.

Według BBC, Kevin Scott już w pierwszej próbie pobił dotychczasowy rekord ustanowiony jeszcze w 2001 roku przez Kerry’ego McCleana ze Stanów Zjednoczonych. Amerykanin rozpędził się do 91,7 km/h, zaś Anglik osiągnął na swoim jednokołowcu aż 109 km/h. Przejazd miał miejsce na lotnisku Elvington niedaleko Yorku.


Fastest monowheel motorcycle. Źródło: YT, Guinness World Records

Niewiele powyżej 100 kilometrów na godzinę może wydawać się skromną prędkością, ale każdy chyba potrafi sobie wyobrazić, jak mogłaby skończyć się wywrotka niestabilnego i trudnego w prowadzeniu monokołowca.

Rekord, po zweryfikowaniu, ma trafić do najnowszej edycji Guinness World Records 2017.

Źródło: motor1.com

%d bloggers like this: