Hövding to poduszka powietrzna na… głowę

Ochrona głowy motocyklisty to nie tylko konieczność, ale również wymóg usankcjonowany prawnie. Zgoła odmiennie wygląda sytuacja rowerzystów, którzy kaski mogą nosić, ale nie muszą. Co ciekawe również dla nich powstają różne pomysłowe wynalazki, które mają ochronić ich w razie ewentualnego wypadku. Jednym z najciekawszych jest Hövding.


Varför välja Hövding? Źródło: YT, Hövding Sverige

Hövding jest pierwszą na świecie poduszką powietrzną przeznaczoną dla rowerzystów i pierwszym na świecie niewidzialnym kaskiem rowerowym. Założony na szyje wygląda jak stylowy kołnierz. Włączony kask Hövding rejestruje ruchy rowerzysty 200 razy na sekundę.

W razie wypadku ruch odbiegający od normy zostaje wychwycony i poduszka w jednej chwili napełnia się gazem. W momencie upadku opatentowana poduszka powietrzna napełnia się gazem w ciągu jednej dziesiątej sekundy (0,1 sekundy), zatem zostaje ona całkowicie napełniona, zanim rowerzysta uderzy się w głowę.

Foto: Hövding Sverige
Foto: Hövding Sverige

Konstrukcja poduszki powietrznej chroni głowę bardziej skutecznie. W porównaniu ze zwykłymi kaskami rowerowymi Hövding zapewnia najwyższą na świecie skuteczność pochłaniania energii uderzeń i wstrząsów. Dodajmy, że poduszka powietrzna utrzymuje stałe ciśnienie podczas całego wypadku, dzięki czemu przetrwa ona nawet kilka uderzeń w trakcie jednego wypadku.

Badania przeprowadzone w 2012 roku przez szwedzką firmę ubezpieczeniową Folksam, w ramach którego przetestowano 13 kasków rowerowych dostępnych na szwedzkim rynku, dowiodło że Hovding wykazuje trzykrotnie większą skuteczność pochłaniania energii wstrząsów w porównaniu z klasycznymi konstrukcjami.

Foto: Hövding Sverige
Foto: Hövding Sverige

W Polsce „kask” Hövding jest dostępny w kilku sklepach, m.in. tutaj, niestety cena jest mocno wygórowana i wynosi 1249 zł.

Źródło: porebarowery.pl

%d bloggers like this: