TomTom VIO to Inteligentna nawigacja dla… skuterów

TomTom stworzył pierwszą na świecie nawigację przeznaczoną specjalne dla skuterów. Urządzenie można połączyć ze smartfonem. TomTom VIO to okrągły, przystosowany do użytkowania w rękawicy, dotykowy ekran, który łączy się ze smartfonem dzięki specjalnej aplikacji.

Foto: TomTom
Foto: TomTom

Dzięki sylikonowemu etui dostępnemu w sześciu różnych kolorach, nawigację można idealnie dopasować do wyglądu skutera. Jest także opcja zmiany koloru mapy, wystarczy jedno kliknięcie w aplikacji.

Nawigacja prowadzi użytkownika do celu za pomocą wskazówek wyświetlanych na wodoodpornym wyświetlaczu oraz komend głosowych, odbieranych dzięki zestawowi głośnomówiącemu, który wykorzystuje technologię Bluetooth.

Foto: TomTom
Foto: TomTom

Gdy przychodzi połączenie telefoniczne, kierowca będzie wiedział, kto je wykonuje, dzięki zdjęciu na wyświetlaczu. Użytkownik może rozmawiać przez zestaw głośnomówiący, podczas gdy wskazówki będą nadal wyświetlane na ekranie TomTom VIO.

Urządzenie posiada wbudowany system firmy TomTom, dotyczący ostrzeżeń o fotoradarach. Wyświetlacz zmienia kolor na czerwony, kiedy kierowca przekracza prędkość, natomiast gdy jedzie zgodnie z przepisami, nawigacja wraca do pierwotnej kolorystyki. Oznacza to, że użytkownik otrzymuje informacje o swojej prędkości bez konieczności patrzenia bezpośrednio na ekran.

Foto: TomTom
Foto: TomTom

Corinne Vigreux, współzałożycielka i dyrektor zarządzająca, TomTom Consumer, powiedziała: „Urządzenie TomTom VIO to prawdziwa rewolucja dla użytkowników skuterów. Korzystanie z nawigacji oznacza nie tylko szybsze dotarcie do miejsca docelowego, ale także koniec z bawieniem się telefonem podczas stania na światłach i zastanawianiem się kto dzwoni, gdy pokonuje się trudną trasę. Po raz pierwszy kierowcy mogą przemierzać zatłoczone miasto bezpiecznie, pewnie, a jednocześnie stylowo.”

Foto: TomTom
Foto: TomTom

W naszej ocenie TomTom VIO wygląda raczej jak zabawka dla dziecka, z drugiej strony klasyczna, prostokątna, czarna nawigacja, znana jest od lat i rzeczywiście do skutera jakoś nie pasuje. Być może producenci nawigacji motocyklowych powinni pójść w ślady firmy TomTom i zaprojektować szalony model urządzenia dla właścicieli dużych jednośladów?

%d bloggers like this: