Czy kamizelka motocyklowa z air-bagiem może uratować życie?

Niestety w ciągu kilku ostatnich tygodni raz po raz pojawiały się wieści o tragicznych wypadkach motocyklowych w Polsce. W związku z tym przypominamy dziś system bezpieczeństwa Dainese D|Air, czyli rodzaj kamizelki z poduszką powietrzną.

Foto: Ducati
Foto: Dainese

Kamizelka dostępna jest na rynku od dwóch lat, uzyskał szereg nagród oraz wyróżnień, m.in. Uniwersytetu Technicznego w Wiedniu oraz prestiżową nagrodę im. Ferdinanda Porsche.

Trzeba wyjaśnić, że Dainese D|Air działa wespół z motocyklem Multistrada. System funkcjonuje w oparciu o zestaw czujników przyspieszenia, przechyłu, ciśnienia, zamontowanych w kamizelce, która połączona jest z komputerem pokładowym Multistrady 1200.

Foto: Dainese
Foto: Dainese

Dane są na ciągle analizowane, natomiast jeśli dojdzie do kolizji, komputer natychmiast rozpoznaje zagrożenie i bezprzewodowo wysyła sygnał do kamizelki, która aktywuje poduszkę powietrzną.

Badania przeprowadzone przez Dainese potwierdziły, że kamizelka zmniejsza ryzyko uszkodzenia kręgosłupa, obojczyków i klatki piersiowej. Więcej informacji znajdziecie tutaj.


Moto vs. Car – CRASH TEST – 2015 Ducati Multistrada vs. Audi A3. Źródło: YouCar

%d bloggers like this: