Zablokuj przednie koło na łuku drogi – zrób fikołka na asfalcie

Prezentowaliśmy już dzisiaj film dotyczący nieudanego wejścia w zakręt, który finalnie zakończył się wywrotką. Poniżej możecie odpalić kolejny filmik dotyczący tego samego problemu, chociaż tym razem motocyklista nie wiezie pasażerki.

Charakterystyczne jest to, jak podobne są te dwa filmy. W obu nagraniach motocykliści napierają na przednie hamulce, chociaż w poniższym materiale lepiej widać, co się stanie, jeśli prędkość będzie większa.


This is what happens when you brake in a turn. Źródło: YT, Michael Tillapaugh

Problem z hamowaniem w podczas pokonywania zakrętu drogi bierze się często z przyzwyczajeń wypracowanym podczas jazdy autem. W samochodach prędkość można nieco skorygować już po rozpoczęciu manewru. W motocyklach nagłe przyhamowanie koła to błąd, ponieważ powoduje zmianę prędkości kół względem siebie i rozregulowanie efektu żyroskopowego.

Efekt żyroskopowy dotyczy zasady zachowania momentu obrotowego. W przypadku jednośladu żyroskopami są obracające się koła. Dzięki efektowi żyroskopowemu, koła, a co za tym idzie – cały motocykl, pochyla się w zakręcie podczas wykonywania przeciwskrętu.

Katapulta kierującego motocyklem kończy się na szczęście szczęśliwie. Przy okazji można zobaczyć, że motocyklowe spodnie z protektorami kolan nie bardzo się sprawdziły, bo rozdarły się jak stare gacie. Z drugiej strony, gdyby nie one, obrażenia byłyby zapewne znacznie poważniejsze.

%d bloggers like this: