Technika jazdy w zakręcie – jak tego nie robić (video)

Poniższy materiał filmowy dowodzi tylko tego, że motocyklista nie opanował podstawowej umiejętności, jaką jest technika jazdy na łuku drogi oraz podróżowanie z pasażerem. Na szczęście prędkość była względnie mała, dlatego motocyklista tylko otarł się o Forda Focusa, w którym, nomen omen, ktoś właśnie uczył się jazdy.

Motocyklista został wyniesiony na łuku drogi i ratował się przednim hamulcem, co tylko spotęgowało problem.

Foto: YT, Vladislavs Jakimovs
Foto: YT, Vladislavs Jakimovs

Warto pamiętać, że w zakręcie występują najczęściej dwa błędy. Pierwszy zachodzi wówczas, gdy motocyklista wybiera za duży promień skrętu i dlatego kończy na przeciwnym pasie ruchu.

Przyczyną jest najczęściej brak wprawy dotyczący złożenia w zakręcie. Gdy zakręt się zacieśnia lub wejście następuje ze zbyt dużą prędkością, trzeba złożyć maszynę, jednak mózg uniemożliwia przechylenie motocykla, bo poniżej 20 % traktuje to już jak wywrotkę.


Авария Вецмилгравис 27.08.2016. Źródło: YT, Vladislavs Jakimovs

Drugi problem pojawia się wówczas, gdy prędkość wejścia w zakręt jest zbyt duża i motocyklista ostro hebluje już w łuku drogi. Motocykl wówczas nie skręca, ale leci przez zakręt jak Titanic na górę lodową. Gdyby motocyklista odpuścił hamowanie i pomyślał o złożeniu, miałby duże szanse wyjść z opresji, niestety panika jest często silniejsza, a brak treningu i umiejętności na pewno nie pomaga.

Oczywiście trzeba też pamiętać o tym, żeby nie zbliżać się do osi drogi, nie zwalniać w pochyleniu, a przede wszystkim brać poprawkę na wszystko powyższe, jeżeli z tyłu siedzi pasażerka!

%d bloggers like this: