Kanjo Enjin, czyli Kawasaki chce gadać z motocyklem

Technologia głosowej komunikacji z motocyklem będzie w najbliższym czasie priorytetem działu badawczego Kawasaki. Czy niedługo zamiast odkręcać manetkę Japończycy będą mówić do swojej maszyny i zachęcać ją do przyspieszenia?

Cortana Microsoftu, Siri od Apple lub Alexa Amazona to rozbudowane system asystentów głosowych, które już dziś całkiem sprawnie działają i są w stanie przekazać lub wyszukać użytkownikowi niezliczone informacje za pomocą komend głosowych.

W tym wyścigu na razie nikt nie uzyskał miażdżącej przewagi, natomiast Kawasaki słusznie podejrzewa, że podobne starcie technologiczne będzie miało miejsce w świecie motocykli. Właśnie dlatego Japończycy pracują nad systemem o nazwie Kanjo Enjin (Emotion Engine).

Foto: Kawasaki
Foto: Kawasaki

Pomysł jest prosty w założeniach, chociaż skomplikowanych technologiczne. Inżynierowie Kawasaki chcieliby, aby motocykl dostosowywał ustawienia maszyny, np. zawieszenie, mapy silnika, spalanie, itd. poprzez komend głosowe kierowcy. Jednocześnie ulubione tryby jazdy byłyby analizowane przez komputer i na tej podstawie system mógłby proponować optymalną dla danej sytuacji konfigurację. Japończykom chodzi zatem pełną o interakcje pomiędzy motocyklistą a Kanjo Enjin.

Oczywiście system musiałby być w 100% niezawodny. Przekazanie choćby części kontroli nad motocyklem zwykłym układom krzemowym wydaje się nieco ryzykowne, w końcu są to systemy podatne na usterki, jak każda elektronika. Z drugiej strony te rozwiązania już w pewnym stopniu funkcjonują w samochodach.

Samochodowe mózgi stają się pojemniejsze praktycznie z roku na rok – auta są już w stanie same parkować, a rozwiązania Elona Muska udowadniają, że mogą nawet samodzielnie poruszać się w ruchu miejskim. Czy to samo czeka również motocykle, a ludzie z wygody lub „kwestii bezpieczeństwa” oddadzą się w ręce sztucznych układów sterowania?

Na razie to jeszcze science fiction, ale kto wie, gdzie zaprowadzi nas technologiczny pęd za pięć lub dziesięć lat?

Źródło: japantoday.com

%d bloggers like this: