W stolicy Wietnamy motocykle będą nielegalne?

Takie zmiany rozważają władze Hanoi – stolicy kraju. Całkowity zakaz poruszania się motocyklami miałby przekonać mieszkańców do komunikacji miejskiej i wpłynąć na poprawę jakości powietrza.

Jeśli pomysł urzędników zostanie zatwierdzony, przepisy zaczną obowiązywać w 2025 roku, aby mieszkańcy metropolii mieli czas na zmianę podejścia do komunikacji i środków transportu.

Hanoi. Foto: josephprendergast.com
Hanoi. Foto: josephprendergast.com

Wbrew pozorom pomysły urzędników mają sens, bo po ulicach Hanoi porusza się obecnie blisko 5 milionów (!) skuterów i motocykli, a liczba silnikowych jednośladów ciągle rośnie – obecnie miesięcznie przybywa ich od 10 do 20 tysięcy!

Biorąc pod uwagę tempo wzrostu, już za cztery lata na ulicach znajdzie się blisko 7 milionów jednośladów, które już obecnie stanowią poważny problem dla drożności miejskich arterii i są odpowiedzialne za tragiczną jakość powietrza w metropolii.

Hanoi. Foto: www.motor1.com
Hanoi. Foto: www.motor1.com

Czy motocykle i skutery znikną z ulic Hanoi? To będzie bardzo trudne zadanie, bo jak przekonać kilka milionów ludzi od porzucenia lub sprzedania ulubionych skuterów, często jedynego środka transportu całej rodziny?

Miejski autobusy, których w Hanoi jest blisko 1000, każdego miesiąca obsługują 27 milionów kursów, ale są zatłoczone i w kiepskim stanie technicznym. Władze stolicy planują usprawnić i unowocześnić miejski tabor oraz wybudować dodatkowe mosty, które poprawią komunikację.

Źródło: motorcyclenews.com

%d bloggers like this: