Pięć blokad tarczy hamulcowej, których złodzieje bardzo nie lubią

Oto pięć solidnych, przenośnych blokad na tarczę hamulcową, które mogą skutecznie zniechęcić złodziei, a w razie próby kradzieży oprzeć się wystarczająco długo, aby cała akcja stała się dla przestępcy zbyt czasochłonna i ryzykowna.

Blokady typu disk-lock wciąż cieszą się niemałą popularnością, bo to jedna z najprostszych a przy tym stosunkowo skutecznych metod utrudniających złodziejom ich proceder. Nie łudźmy się, że zawsze zapobiegną kradzieży, ale wespół z innymi systemami, np. firmowym alarmem, mogą zniechęcić amatora cudzej własności do działania.

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że obecnie najczęstszą formą kradzieży jest załadowanie motocykla do busa lub na samochód dostawczy. W Polsce złodzieje kradną ponad 1000 motocykli rocznie. Jednoślady są często typowane i wywożone dłuższej obserwacji, a zastosowany system zabezpieczeń właściwie nie chroni właściciela jednośladu przed utratą maszyny.

Mimo to, zabezpieczenie na tarczę hamulcową może okazać się bardzo przydatne podczas krótkotrwałego postoju lub jako wspomniany, dodatkowy system antykradzieżowy. Większość złodziei potrafi ocenić jak wiele czasu zajmie im złamanie zabezpieczenia i jeśli rachunek wypada niekorzystnie, wolą poszukać łatwiejszego celu.

Abus Granit Sledg 77

Abus działa od 1924 roku jako manufaktura kłódek i produkuje solidne, certyfikowane zabezpieczenia. Firmowa skala bezpieczeństwa ma 20 stopni. Abus Granit Sledge znajduje się na wysokim 17 poziomie. To solidna blokada z trzpieniem ryglującym ze specjalnej hartowanej stali o średnicy 13 mm.

Foto: Abus
Abus Granit Sledg 77. Foto: Abus

System jest zabezpieczony zamkiem ABUS X-Plus odpornym na manipulację i kartą kodową ABUS umożliwiającą zamawianie dodatkowych kluczy. Granit Sledge 77 waży 768 gramów, czyli nie należy do lekkich zabezpieczeń. Sledge 77 posiada uchwyt do szybkiego montażu na rurach kwadratowych o grubości 12-18 mm lub okrągłych o średnicy 12-28 mm.

Abus Granit Sledg 77 z systemem mocowania. Foto: Abus
Abus Granit Sledg 77 z systemem mocowania. Foto: ixtem-moto.com

Ciekawostką jest dioda LED w jednym z kluczy, która ułatwia otwieranie zamka w ciemności. Oczywiście w zestawie jest tez spirala „memory” zabezpieczająca przed uszkodzeniem motocykla. Abus Granit Sledg 77 kosztuje ok. 500 złotych. Można go kupić m.in. tutaj, zaś strona producenta dostępna jest pod tym adresem.

ABUS GRANIT Detecto X Plus 8008

Zapewnia niemal najwyższy poziom zabezpieczenia w skali Abuse, czyli 19 (na 20 możliwych). Blokada nie odbiega kształtem od innych tego typu konstrukcji, wykonana jest oczywiście z hartowanej stali i wyposażona w utwardzany, hartowany bolec o średnicy aż 16 mm. X Plus 8008 wazy aż 1,2 kg, dlatego w trakcie transportu na pewno przyda się dołączony do zestawu pokrowiec.

ABUS GRANIT Detecto X Plus 8008. Foto: Abus
ABUS GRANIT Detecto X Plus 8008. Foto: Abus

X Plus 8008 wyposażono również w alarm, który w normalnym trybie uruchamia się podczas najmniejszych prób ruchu i wstrząsów. Syrena o głośności 100 dB działa przez 15 sekund, po czym system automatycznie ponownie się uzbraja. Alarm nie wejdzie w stan czuwania, o ile nie zostanie zamontowany na płycie.

Podobnie jak w przypadku Sledge 77 trudny do sforsowania patentowy zamek zamyka kluczyk z kartą kodową. Cena modelu 8008 jest niestety wysoka i wynosi ok. 750 zł. Tutaj znajdziecie dodatkowe informacje, natomiast opcję zakupy pod tym adresem.

Abus Granit Victory X-Plus 68 Roll-Up Disc Lock

W dwudziestostopniowej skali Abuse X-Plus 68 ma poziom 16, co oznacza, że można mu zaufać. W przeciwieństwie do swoich poprzedników, X-Plus 68 ma konstrukcje dysku, który składa się z korpusu i grzybka. Obie części można w prosty sposób nałożyć na szerokie wycięcie w tarczy hamulcowej. Kompaktowa budowa, owalne kształty i miękkie wykończenie ułatwiają wygodny transport.

Abus Granit Victory X-Plus 68 Roll-Up Disc Lock. Foto: Abus
ABUS Granit Victory X-Plus 68 Roll-Up Disc Lock. Foto: Abus

Solidny trzpień z hartowanej stali o grubości 14 mm zapewnia wysokie bezpieczeństwo. Producent zapewnia, że owalny kształt utrudnia atak. Linka “memory” została wbudowana w konstrukcję. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych zabezpieczeń, X-Plus 68 jest dostępny również w komplecie z łańcuchem.

Warto zaznaczyć, że gdy brakuje miejsca pomiędzy główką trzpienia blokującego a widelcem, producent posiada również wariant zabezpieczenia z połówką główki trzpienia. Oczywiście w zestawie również jest sakwa, dwa kluczyki i wspomniana spirala „memory”. X-Plus 68 waży 720 gramów i kosztuje ok. 420 złotych. Informacje szczegółowe znajdziecie tutaj, natomiast opcja zakupu dostępna jest pod tym adresem.

Oxford Monster Disc Lock

Monster Dick Lock popularnej firmy Oxford uzyskuje dobre oceny w testach porównawczych, a do tego nie jest przesadnie drogi. Zabezpieczenie wykonano z hartowanej stali stopowej i wyposażono w trzpień o średnicy 11 mm z podwójnym mechanizmem blokującym. Spore wcięcie umożliwia użycie zapięcia na wiele sposobów.

Oxford Monster Disc Lock. Foto: oxfordproducts
Oxford Monster Disc Lock. Foto: oxfordproducts

Warto dodać, że w zestawie znajduje się również pokrowiec, trzy kluczyki, puszka profesjonalnego smaru oraz sprężyna „memory”. Blokada kosztuje około 220-250 zł np. tutaj. Strona angielskiej marki znajduje się tutaj.

W handlu dostępny jest także model Xena XX6 z alarmem, ale warto zwrócić uwagę, że trzpień w tym modelu ma tylko 6 mm, zaś umieszczona wewnątrz Xeny elektronika sprawia, że całość jest bardziej podatna na ataki mechaniczne. Lepszym wyborem modelu z alarmem będzie Oxford Alpha XA14, znacznie masywniejszy i wyposażony w trzpień o średnicy 14 mm.

Kryptonite KryptoLoc 10-S Disc Lock DFS Chrome

Kryptonite produkuje zapięcia rowerowe, ale z racji świetnej jakości tych produktów, niektóre nadają się dla motocykli. Model KyptoLock 10-S ma klasyczny kształt zszywacza oraz trzpień wykonany z kutej hartowanej stali, która jest odporna na cięcie, piłowanie i zamrażanie. Ponieważ jest to model o mniejszych gabarytach, przystosowany został do tarcz hamulcowych o maksymalnej grubości 8 mm, natomiast łatwiej go przewozić lub zabrać ze sobą, nawet do kieszeni kurtki.

Kryptonite KryptoLoc 10-S Disc Lock DFS Chrome. Foto: kryptonitelock
Kryptonite KryptoLoc 10-S Disc Lock DFS Chrome. Foto: kryptonitelock

Zamknięcie na klucz jest objęte programem Key Save Program, co utrudnia dorobienie klucza. Według 10-stopniowej skal producenta, KyptoLock 10-S gwarantuje szósty poziom zabezpieczenia, co stanowi średni wynik. W sklepach internetowych można zakupić model Kryptonite już za około 180 złotych. Z racji słabszej ochrony, KryptoLock-10-S warto używać raczej podczas krótkich postojów. Tutaj znajduje się strona producenta, natomiast pod tym adresem można dokonać zakupu.

Podsumowanie

Disk-locki mogą stanowić skuteczną ochronę przed kradzieżą, o ile używane są w zestawie kilku zabezpieczeń. Bardzo dobrym pomysłem jest użycie ich razem z łańcuchem, który należy przymocować do stałego, solidnego obiektu, dostępnego w miejskiej infrastrukturze. W rozwiązaniach tego typu przoduje firma Abuse, jej zabezpieczenia są również najsolidniejsze, chociaż niestety bardzo drogie. Z drugiej strony utrata motocykla to o wiele większa strata – warto o tym pamiętać i zabezpieczyć się na czas.

%d bloggers like this: