Pierwsza w Europie sieć bezobsługowych wypożyczalni skuterów elektrycznych rusza w Berlinie

Współpraca tajwańskiego producenta Gogoro i niemieckiej firmy Coup – która zajmie się praktyczną stroną procedury wypożyczania jednośladów i serwisem – właśnie stała się faktem.

Foto: Gogoro

Wypożyczenie „zielonego” skutera na 30 minut wyniesie 3 euro, zaś na cały dzień – 20 euro. Mały Gogoro ma całkiem spory zasięg – 80 km, oczywiście z naładowanym ogniwem.

Skuter z wyładowaną baterią zniknie z elektronicznego systemu wyboru, a w tym czasie pracownicy Coup wymienią akumulator. Na razie w Berlinie pojawi się 200 skuterów. Proces wypożyczenia jednośladu ma być maksymalnie uproszczony, za pomocą aplikacji, która umożliwi także dokonanie płatności. System ten sprawdza się już znakomicie w przypadku sieciowych, miejskich wypożyczalni rowerów, znanych także w Polsce, np. NextBike.

Foto: Gogoro
Foto: Gogoro

Skutery Gogoro będą miały blokadę prędkości, która uniemożliwi przekroczenie 45 km/h. Dzięki temu, zgodnie z przepisami, każda osoba posiadająca powyżej 21 lat i prawo jazdy, będzie mogła swobodnie wypożyczyć jednoślad.

Warto nadmienić, że Tajwańczycy mają odpowiednie doświadczenie. Na rodzimym rynku sprzedali już ponad 10 tys. skuterów Gogoro, zaś klienci przejechali na nim prawie 20 milionów kilometrów. Tajwański GoStation liczy 225 stacje bazowe, zaś codziennie wymienianych jest 7 tys. baterii.

Foto: Gogoro
Foto: Gogoro

System GoStation ma inny model. Tajwańczycy wykupują skutery i za określona kwotę wymieniają baterie na stacjach. Jak na razie GoStation działa znakomicie, zaś użycie ogniw elektrycznych zamiast silnika spalinowego umożliwiło zaoszczędzenie 850 tys. litrów benzyny. Dzięki temu do atmosfery nie trafiło 1 645 000 kg dwutlenku węgla.

%d bloggers like this: