Rekord prędkości motocykla zostanie wkrótce pobity?

Triumph zaprosił Guya Martina do projektu, którego celem jest pobicie rekordu świata prędkości motocykla. Przedstawiciel angielskiej marki potwierdził, że próba ustanowienia nowego rekordu odbędzie się w bieżącym miesiącu. Martin zasiądzie za sterami Triumph Rocker Streamlinera zbudowanego wespół z marką Castrol.

Guy Martin. Foto: Triumph
Guy Martin. Foto: Triumph

Obecny rekord należy do Rocky Robinsona i został ustanowiony 6 lat temu. Robinson rozpędził się maszyną o nazwie Top Oil-Ack Attack wyposażoną w dwa silniki z Suzuki Hayabusa – jego ostateczny wynik to 605,697 km/h.

Rocket Streamlinera również posiada dwa turbodoładowane silniki, lecz są to jednostki z największego motocykla marki Triumph, czyli Rocket III. W sumie Streamliner dysponuje 1000 koni mechanicznych i 667 Nm momentu obrotowego. Warto dodać, że motocykl Robinsona był o 100 KM słabszy.

Rocket Streamlinera. Foto: Triumph
Rocket Streamlinera. Foto: Triumph

Wrzecionowaty kształt ma oczywiście zmniejszyć opory powietrza. Struktura wykonana została z włókna węglowego. Warto przypomnieć, że ten legendarny kształt i wkład Triumpha w historię bicia motocyklowych rekordów prędkości mają swoje początki w odległym roku 1954.

To wówczas właściciel sklepu Triumpha w Dallas – Pete Dalio, postanowił pobić ówczesny rekord, który wynosił 289,7 kilometrów na godzinę. To się zresztą udało, co przyniosło Dalio i jego niezwykłej maszynie The Devil Arrow, wielki rozgłos.


Guy Martin and Triumph’s Motorcycle. Źródło: YT, Channel 4 (UK Paralympic Broadcaster)

Aktualna próba odbędzie na w Stanach Zjednoczonych między 23 a 27 sierpnia, na rozległych, słonych połaciach Bonneville Salt Flats. Czy Guy Martin podoła? Wkrótce się przekonamy…

Źródło: autoevolution.com

%d bloggers like this: