Co się stanie, jeśli zapomnisz ściągnąć disc-locka z koła motocykla?

Unieruchomienie przedniego lub tylnego koła poprzez założenie blokady na tarczę hamulcową, to jedna z najpopularniejszych metod zabezpieczenia motocykla. Sprawdza się głównie jako szybki i prosty w użyciu system podczas krótkich postojów w mieście, np. przed sklepem.

Forgot about my disc lock. Źródło: YT, CyclingStevey
Forgot about my disc lock. Źródło: YT, CyclingStevey

Blokada jest niewielka, często zakładana jest w pośpiechu, dlatego może się zdarzyć, że niefortunny motocyklista zapomni o zabezpieczeniu i spróbuje odjechać z zabezpieczeniem założonym na przednim kole. Co się wówczas stanie? O tym jest właśnie poniższy film zamieszczony na jutubie przez użytkownika o pseudonimie CyclingStevey. Zobaczcie.


Forgot about my disc lock. Źródło: YT, CyclingStevey

Sposobów na uniknięcie wywrotki jest kilka. Przede wszystkim warto używać dołączonego do blokady, elastycznego przewodu, który służy do przypięcia kasku. Spirala ma zazwyczaj ostre, jasne kolory – wystarczy zaczepić jeden koniec przewodu na kierownicy, aby uniknąć niespodzianki.

Drugi sposób jest jeszcze prostszy. Wystarczy zakładać blokadę na tylne, a nie przednie koło, co minimalizuje ryzyko wywrotki. Należy tylko sprawdzić, czy obrót koła wraz z blokadą nie uszkodzi innego elementu motocykla.

Oczywiście najlepiej po prostu pamiętać o blokadzie i zdjąć ją we właściwym momencie. To chyba jest najtrudniejsze…

%d bloggers like this: