Zderzenie dwóch motocykli na pasach dla pieszych. Kto zawinił? (wideo)

Poniższy film pochodzi z Rosji i jest doskonałym przykładem ilustrującym dwa klasyczne błędy – niezwracanie uwagi na drogę przed sobą i nietrzymanie bezpiecznego dystansu do innego pojazdu poprzedzającego. Pani w zielonym i jej reakcja to bonus całej sytuacji.

Po pobieżnym obejrzeniu nagrania można pomyśleć, że wypadek został spowodowany przez jednego z motocyklistów, który przyglądał się kobiecie w zielonej sukience o sekundę za długo. Ale to nie tak.

Girl and Motorcyclists. Źródło: YT, люблю
Girl and Motorcyclists. Źródło: YT, люблю

Problem wziął się stąd, że motocyklista na mniejszej maszynie „nie czytał” sytuacji na drodze. Jezdnia została wyraźnie oznaczona jako przejście dla pieszych charakterystycznymi pasami, ponadto z reakcji samochodu, w którym umieszczona została kamera, można było wywnioskować, że na drodze pojawił się pieszy.

Drugi błąd dotyczy niezachowania odpowiedniej odległości pomiędzy pojazdami. Nie wiadomo, jak wyglądała sytuacja chwilę wcześniej, poza kadrem, ale skończyło się zderzeniem dwóch motocykli, które jechałby zbyt blisko siebie.


Girl and Motorcyclists. Źródło: YT, люблю

Najpewniej kierujący małym motorem widział cruisera i chciał go wyprzedzić przed pasami – nagle zobaczył pieszą, zblokował przedni hamulec i uderzył w drugi motocykl.

Tak czy inaczej, obeszło się bez poważnych obrażeń, ale warto zapamiętać ten film właśnie ze względu na częste sytuacje zbyt bliskiego poruszania się motocykli względem siebie i wyprzedzania w ryzykownych miejscach, jakimi są przejścia dla pieszych, skrzyżowania, wysepki przystanków tramwajowych i autobusowych – gdzie nagle na drodze mogą pojawić się piesi.

%d bloggers like this: