Koniec niezwykłego kasku Skully? To już raczej przesądzone

Jeszcze w listopadzie zeszłego roku pisaliśmy o inteligentnym kasku, czyli modelu Skully AR-1, który miał trafić do klientów w marcu 2016. Przypomnijmy, że ciekawa koncepcja obejmowała takie nietypowe rozwiązania jak HUD – czyli wyświetlacz przezierny rodem z hełmów pilotów myśliwców wojskowych.

Foto: Skully
Foto: Skully

Wyświetlane na szybie dane miały dotyczyć nawigacji, prognozy pogody, a nawet umożliwiać odbieranie przychodzących telefonicznych połączeń głosowych. Użytkownik miał ponadto uzyskać, dzięki zainstalowanym w hełmie kamerom szerokokątnym, pełny widok tego, co dzieje się za nim.

Wszystko wyglądało bardzo dobrze, na potrzeby projektu jego twórcy zebrali kilka milionów dolarów poprzez jeden z portali crowdfundingowych, a ostatecznie cały projekt osiągnął 15 milionów dolarów.

Foto: Skully
Foto: Skully

Firma miała zatem środki, aby zrealizować zamówienia i rozpocząć produkcję. Sprawa zaczęła się gmatwać na początku lipca, gdy prezes i współzałożyciel projektu – Marcus Weller, został zwolniony, a niewiele później etat stracił jego brat. Nowy prezes Martin Fletcher zapewniał, że to przejściowe perturbacje i obiecywał dalsze działania w kierunku realizacji zamówień.

Nadzieje okazały się płonne, a obietnice na papierze. Gwarancja Skully, iż do końca lipca 400 kasków zostanie dostarczonych do odbiorców, nie została spełniona. Kolejni klienci, których zapewniano, że dostaną swoje zamówione i zapłacone kaski przed końcem września, raczej tez nie doczekają się przesyłek.


Manufacturing Update. Źródło: You Tube, Scully

Ostatnie wieści wskazują na definitywne zakończenie działalności firmy. Nie wiadomo, co stanie się z 3 tysiącami zamówień od klientów i jak zostaną wyrównane straty inwestorów, oraz co stało się  ze środkami z przedpłat.

Szkoda, ze sprawa kończy się w atmosferze skandalu. Skully AR-1 miał spory potencjał i mógł odnieść wielki sukces komercyjny. Wierzyli w to nawet szefowie włoskiej firmy Aprilia, którzy podpisali kontrakt ze Skully.

Źródło: autoevolution.com

%d bloggers like this: