Czy kask motocyklowy zniesie ostrzał z broni palnej? Mamy odpowiedź

Kask jest najbardziej odpornym elementem motocyklowego stroju. Zaprojektowano go tak, aby absorbował jak najwięcej energii i jednocześnie chronił głowę jeźdźca. Czy wyjątkowe cechy motocyklowego kasku sprawdzą się również w zderzeniu z czymś groźniejszym niż asfalt, na przykład kulami z broni palnej?

Are Helmets Bulletproof? Foto: DemolitionRanch
Are Helmets Bulletproof? Foto: DemolitionRanch

Taki test pojawił się na kanale DemolitionRanch. Matt, który prowadzi kanał na jutubie, użył wartego 600 dolarów, porządnego kasku Arai, który ma na koncie jeden wypadek motocyklowy, ale uszkodzenia okazały się minimalne i ograniczały właściwie do zdartego i porysowanego lakieru.

Mat rozpoczyna test od kalibru .22, następnie używa pistoletu kaliber 9 mm, a ostatecznie wytacza przeciwko Arai potężny Karabin Browning M2, który ładowany jest nabojami .50 BGM kaliber 12,7 mm. To musi oznaczać totalną demolkę.


Are Helmets Bulletproof? Foto: DemolitionRanch

Co ciekawe, okazuje się, że na przykład strzał ze strzelby (shotgun) jest dość bezpieczny, a śrut nie przechodzi nawet przez przednią szybkę, która w testowanym modelu kasku Arai okazała się zadziwiająco odporna.

Niestety dalsze „badania” wykazały, że kask nie może oprzeć się kulom z broni palnej, w jednym przypadku głowa manekina została wręcz oderwana od reszty ciała.

%d bloggers like this: