Jawa Pionier 05 versus KTM 350 EXC. Bezpardonowe starcie tytanów

Czy można porównać offroadowego zabijakę, model KTM 350 EXC, z zabytkową Jawą Pionier 05? Okazuje się, że można. Dokonali tego Marek Slobodnik i Peter Balaz. Zobaczcie, co z tego wynikło.

Motocrossovy test. Foto: YT, Marek Slobodník

To nie pierwszy film, w którym dwóch Czechów stawia w pojedynku ze starą Jawą wyprodukowaną w latach 60. ubiegłego wieku, współczesny motocykl klasy enduro. W innym nagraniu można obejrzeć jak radzi sobie słynna Africa Twin 750, która oczywiście… przegrywa z Jawą.

Porównawczych konkurencji jest kilka, m.in. jazda na jednym kole, wyposażenie, jazda korytem rzeki, bezpieczeństwo. Oczywiście we wszystkich testach Jawa znacznie przewyższa austriackiego KTMa 350.


Motocrossovy test. Źródło: YT, Marek Slobodník

Jawa 50 Pionier produkowana była w Czechosłowacji od lat 50. XX wieku. Był to klasyczny, jednocylindrowy dwusuw o pojemności 49,9 cm3, który ze względu na możliwość użytkowania od lat 15, był bardzo popularny wśród młodzieży.

Pionier 50 osiągał moc 2,6 kW przy 6500 obr./min. Maksymalna prędkość tego dwukołowego pudełka to 60 km/h, zaś w przypadku dwóch osób na kanapie, tylko 50 km/h. Średnie zużycie paliwa wynosiło 2,3 litra na 100 km.

Warto dodać, że silnik Pioniera został późnej zaadoptowany do Jawy 23 Mustang, produkowanej w od 1968 roku do końca lat 80-tych.

%d bloggers like this: