Nowe pojazdy Yamahy mają być… wolne. Dlaczego?

Yamaha pracuje nad nową koncepcją pojazdów. 05GEN i 06GEN to idea, której sednem jest… wolna jazda. Wiemy, to brzmi głupio, ale faceci z Iwata nie są tak szaleni, jak możnaby w pierwszej chwili pomyśleć.

05GEN. Foto: Yamaha

Pomysł koncentruje się wokół filozofii mobilności jako łączności. Chodzi o to, ze wolniejsze pojazdy mogą łatwiej łączyć ludzi i tworzyć nowe kontakty. Sprzyja temu powolna jazda, kontemplacja otoczenia i zwiększona uwaga na poczynania innych.

05GEN to pierwsza koncepcyjna maszyna pochodząca w pewnym stopniu od Yamahy Tricity, oferująca nowy wymiar mobilności osobistej. Dzięki kompaktowej budowie i zwartej konstrukcji 05GEN ma być idealnym pojazdem doskonale radzącym sobie w zatłoczonych miejscach, a elektryczny napęd jest cichy i świetnie sprawdzi się w mieście.


Źródło: Yamaha

Z kolei 06GEN to rodzaj „mobilnej werandy”, który symbolizuje styl engawa znany m.in. z japońskiej architektury i oznaczający przestrzeń, która nie jest ani na zewnątrz, ani w pomieszczeniu. Chodzi o to, że łączy obie wizje zachowując swoją odrębność.

Ponieważ projekt Yamahy ma konotacje filozoficzne i ekologiczne, do konstrukcji pojazdów użyte zostaną takie materiały jak naturalne drewno i skóra. Yamaha widzi możliwość zastosowania 06GEN w ogrodach i parkach oraz jako wspólnego mianownika pomiędzy człowiekiem i naturą.

06GEN. Foto: Yamaha
06GEN. Foto: Yamaha

Brzmi to bardzo pięknie, ale chyba nie w otaczającej nas rzeczywistości, w której ludzie ciągle walczą z uciekającym czasem i próbują maksymalnie rozciągnąć dobę, żeby pomieścić w 24-godzinnym cyklu dziesiątki ważnych spraw oraz tysiące jeszcze ważniejszych.

Współczesna technologia też nie pomaga nam w kontaktach, ograniczając je właściwie do formy cyfrowej (np. portale społecznościowe). Być może Yamaha podąża dobrą drogą ale jak na razie to tylko idea, którą zrealizować będzie bardzo trudno.

%d bloggers like this: