Ile razy przejechałeś zbyt szybko przez przejazd kolejowy?

Serwis Wiedzoholik.pl zadał ciekawe pytanie: „Ile razy pokonujesz niestrzeżony przejazd kolejowy, bo nadciągający pociąg jest jeszcze daleko?” Z twojej perspektywy skład znajduje się w bezpiecznej odległości. Okazuje się, że najczęściej jesteś w dużym błędzie.

Naukowcy z Queensland University of Technology oraz z Australasian Centre for Rail Innovation postanowili zbadać, czy kierujący pojazdem widzący nadjeżdżający z oddali pociąg, jest naprawdę w stanie właściwie określić jego prędkość.

Foto: capebretonpost.com
Foto: capebretonpost.com

Podczas eksperymentu przebadano 36 kierowców. Aż 85% badanych widziało pociąg już z bardzo dalekiej odległości – przeciętnie wynosiła ona 1 450 metrów. Kierowcy byli w stanie także zidentyfikować, czy pociąg jest w ruchu czy też nie. To koniec dobrych wieści.

Poproszeni o określenie prędkości pociągu kierowcy w większości się mylili, i to znacznie. Granica błędu wyniosła aż 55 km/h. Z odległości 1 100 metrów kierowcy oceniali, że pociąg porusza się średnio z prędkością o 44% niższą od jego realnej prędkości – pociąg poruszał się 130 km/h, a kierowcy oceniali go na 75 km/h.

W przypadku odległości 750 metrów kierowcy oceniali prędkość na 85 km/h, podczas gdy w rzeczywistości pociąg poruszał się z prędkością 130 km/h. Podobnie, na 90 km/h oceniony został pociąg będący w odległości 350 metrów od kierowcy, gdy w rzeczywistości poruszał się z prędkością 130 km/h.

Może wydawać się, że te różnice są mimo wszystko niewielkie, ale wystarczą proste rachunki, aby zdać sobie sprawę ze śmiertelnego zagrożenia jakie wynika z powyższych danych. Otóż pociąg jadący z prędkością 90 km/h przejedzie w ciągu 2 sekund aż 50 metrów, zaś w rozpędzony do 130 kilometrów na godzinę pokona w tym samym czasie ponad 72 metry. Błąd w ocenie odległości może skończyć się tragicznie. Warto o tym pamiętać.

%d bloggers like this: