Motocyklowy mistrz wszechczasów – Giacomo “Ago” Agostini – ma już 74 lata

Smutne statystyki wyścigów TT na wyspie Man, czyli 250 wypadków śmiertelnych w historii rajdu, mogą sugerować, że to system zero-jedynkowy i na każdego motocyklistę przyjdzie jego kolej.

Na szczęście przykłady takie jak życie i kariera Giacomo Agostiniego, wskazują na coś innego. Włoski motocyklista i dziesięciokrotny triumfator TT kilka dni temu obchodził swoje siedemdziesiąte czwarte urodziny.

Giacomo Agostini. Foto: rideapart.com
Giacomo Agostini. Foto: rideapart.com

Agostini rozpoczął karierę na początku lat 60. XX wieku, mając 21 lat. W latach 1967 -1973 był niepokonanym mistrzem w klasie 350 i 500 cm3. Później ścigał się dla Yamahy.

Włoch zdobył w sumie 15 tytułów mistrzowskich w różnych klasach, w tym osiem razy 500 cm3 (obecnie MotoGP). Aż pięciokrotnie był podwójnym mistrzem świata.

Giacomo Agostini. Foto: Yamaha
Giacomo Agostini współcześnie. Foto: Yamaha

Tym samym słynny „Ago” jest najbardziej utytułowanym motocyklistą w historii mistrzostw. We wszystkich kategoriach zaliczył łącznie 122 zwycięstwa, a 159 razy stawał na podium.

Po zakończeniu kariery w sportach motocyklowych Agostini przeszedł do wyścigów samochodowych. Mimo 74 lat na karku „Ago” nadal jest aktywnym kierowcą, chociaż oczywiście nie ściga się już zawodowo.

%d bloggers like this: