“Inteligentne” lusterka wkrótce trafią do motocyklistów?

Zercado to nazwa projektu, którego celem jest dostarczenie odbiorcom pierwszych, „inteligentnych”, samo dopasowujących się lusterek. Pomysł został nagrodzony podczas Microsoft Imagine Cup.

Foto: smart-mirrors.com
Foto: smart-mirrors.com

W trakcie jazdy raz ustawione lusterka nie zmieniają swojego położenia, natomiast motocyklista dostosowuje położenie ciała do prędkości, pochyla się przy większych prędkościach, aby uchronić się przed naporem wiatru. Tym samym traci widoczność w lusterkach i kontrolę nad tym, co dzieje się za motocyklem.

Problemem tym zajął się nasz rodak, Bartosz Ambrożkiewicz – motocyklista, elektronik i wynalazca. Lusterka opracowane przez mieszkającego w Poznaniu Amrożkiewicza wyposażone są w czujniki laserowe, które cały czas analizują pozycję motocyklisty. Co najważniejsze, nie wymagają połączenia z kaskiem lub kombinezonem.

Foto: smart-mirrors.com
Foto: smart-mirrors.com

Wynalazek nie jest absolutną nowością, bowiem już dwa lata temu znalazł się w finale Konkursu Naukowego E(x)plory 2014. Lusterka zostały przez wynalazcę opatentowane, a po okresie dopracowywania projektu mają szansę trafić do odbiorców. Stanie się tak, o ile pomysłodawca uzyska fundusze na produkcję.


Źródło: FB, smart mirrors

Ambrożkiewicz planuje aktualnie akcję crowdfundingowa na Kickstarterze. Znamy już cenę detaliczną lusterek, która będzie wynosić ok. 250 dolarów.

Źródło: autoevolution.com

%d bloggers like this: