Flagi na motocyklu. Czy są zgodne z przepisami?

Polska reprezentacja od lat nie grała tak dobrze podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, co oczywiści budzi narodową dumę. Jednym z powszechnie eksploatowanych symboli stała się ostatnio polska flaga, która powiewa na samochodach i motocyklach w najróżniejszych konfiguracjach.

To oczywiście piękny zwyczaj, ale niektórzy fani nie poprzestają na proporczykach i instalują na swoich maszynach jak największe flagi. Przy emocjach sportowych tak dużego kalibru o przesadę nietrudno. Warto wiedzieć, że półtorametrowe płachty powiewające za pojazdem mogą kosztować ich właściciela mandat.

Foto: inforiders.pl
Foto: inforiders.pl

Przede wszystkim nie można instalować dowolnego modelu, lecz jedynie certyfikowany, który wytrzymuje jazdę przy określonej, dopuszczalnej prędkości. Jeśli flaga certyfikatu bezpieczeństwa nie posiada, jej używanie może skutkować mandatem.

Ponadto, jeżeli flaga oderwie się lub odpadnie i zmusi innego uczestnika ruchu drogowego do gwałtownych manewrów, np. nagłego hamowania, właściciel flagi musi liczyć się z ewentualnością mandatu w wysokości nawet do 500 zł i sześciu punktów karnych. Warto o tym pamiętać, gdy emocje znowu sięgną zenitu.

%d bloggers like this: