Nietypowe znaki drogowe w Polsce. Już je widziałeś?

W najbliższych dniach możecie zetknąć się z dziwnymi znakami na wybranych obiektach mostowych w Polsce. Warto wiedzieć co oznaczają, chociaż nie dotyczą one cywili.

Oznaczenia zostały umieszczone dla przemieszczających się sił wojskowych. W Polsce odbywają się właśnie międzynarodowe ćwiczenia Anakonda-16, w których udział biorą przedstawiciele sił zbrojnych z 24 państw. Akcja wojska potrwa do 17 czerwca, natomiast znaki pozostaną na obiektach do 30 czerwca.

Anakonda 16. Źródło: You Tube, Combat Camera DORSZ

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opublikowała przykłady oznakowani wraz z opisem. Tego rodzaju znaki mają kształt koła o wymiarach 400 mm dla znaków wskazujących klasę obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym oraz 600 mm dla znaków wskazujących klasę obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym.

Foto: materiały GDDKiA
Foto: materiały GDDKiA

Dla wskazania klasy obciążenia mostu stosuje się następujące znaki:

– W-1 „klasa obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym” (rys. 8. 3. 1),
– W-2 „klasa obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym” (rys. 8. 3. 2),
– W-3 „klasa obciążenia mostu o ruchu jednokier. dla pojazdów kołowych i gąsienicowych” (rys. 8. 3. 3),
– W-4 „klasa obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym dla pojazdów kołowych” (rys. 8. 3. 4),
– W-5 „klasa obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym dla pojazdów gąsienicowych” (rys. 8. 3. 5).

Celem Anakonda-16 jest zgrywanie narodowych i koalicyjnych dowództw oraz pododdziałów w ramach połączonej operacji obronnej w warunkach zagrożeń hybrydowych. Dodatkowym aspektem podlegającym weryfikacji i sprawdzaniu jest funkcjonowanie systemu i procedury realizacji zadań w ramach funkcji państwa gospodarza.

Najbliższe działania prowadzone przez wojska to zaplanowany na 10 czerwca nocny szturm wojsk polsko-amerykańskich z wykorzystaniem 35 śmigłowców, natomiast 11 czerwca brytyjski batalion pokona przeprawę na Odrze w Białej Górze k. Krosna Odrzańskiego.

Źródło: anakonda

%d bloggers like this: