Lac Rose to terenowe BMW na bazie R Ninet

Maszyna została pokazana podczas festiwalu Wheels & Waves, motocyklowego święta niedaleko Biarritz we Francji, czyli słonecznej, nadmorskiej miejscowości leżącej na zachodnim koniuszku kraju bagietek i ślimaków, niedaleko granicy z Hiszpanią.

Lac Rose. Foto: BMW Motorrad
Lac Rose. Foto: BMW Motorrad

Lac Rose to właściwie synteza trzech kluczowych elementów: przygodowej wersji R1200GS, nowego neo-retro R nineT oraz legendy rajdu Paryż-Dakar, który został wygrany przez model GS aż trzy razy w latach 80. XX wieku. BMW za pomocą Lac Rose przypomina o tym fakcie i odwołuje się do tradycji.

Mimo że od tego czasu wiele się zmieniło, łącznie z samym rajdem Dakar, specjaliści z BMW starali się naśladować klimat legendarnej maszyny, której Lac Rose jest spadkobiercą.

Lac Rose. Foto: BMW Motorrad
Lac Rose. Foto: BMW Motorrad

Lac Rose to francuska nazwa jeziora Retba znajdującego się stosunkowo blisko aktualnego Dakaru, niedaleko atlantyckiego wybrzeża Senegalu. To jeden z najbardziej wysuniętych na zachód skrawków kontynentalnej Afryki.

Inspirację Dakarem widać w kształcie przedniej owiewki, osłonie silnika i chłodnicy, kształcie pokryw zaworów i kolorystyce. Numer 101 należał do Gastona Rahiera, który wygrał Dakar dla BMW dwa razy w latach 1984 i 1985. Motocykl jest prototypem i na razie nie wiadomo, czy trafi w powyższej wersji do klientów.

Lac Rose. Foto: BMW Motorrad
Lac Rose. Foto: BMW Motorrad
%d bloggers like this: