Malarstwo Andrzeja Franaszka – motocyklowa zajawka jako sztuka?

Już jutro otwarta zostanie wystawa malarstwa Andrzeja Franaszka, absolwenta Wydziału Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i miłośnika jazdy na dwóch kółkach.

To właśnie możliwość odbierania wszystkiego wokół bardziej bezpośrednio i pełniej, zainspirowała artystę, który zazwyczaj w swojej twórczości porusza tematykę społeczno-polityczną.

Foto: www.galeria-attis.pl
Foto: www.galeria-attis.pl

Dlaczego motocykle? Jak sam mówi, w jeździe na motocyklu porusza go wolność, zaś te doznania, poprzez artystyczną wrażliwość, przekłada na obrazy. Cechami charakterystycznymi malarstwa Andrzeja Franaszka są deformacje postaci oraz odrealnione kolory.

Kurator wystawy, Agnieszka Stefańczyk, tak pisze w zapowiedzi wernisażu – Tytułowy obraz “Race #5”, przedstawia grupę zawodników wchodzących w zakręt. Nazywane fachowo – zejście na kolano – powoduje niebezpieczne przechylenie ich ciał. Farba na obrazie położona jest szerokimi pociągnięciami, co w połączeniu z fragmentarycznością kadru wzmaga poczucie dynamiki.

Foto: www.galeria-attis.pl
Foto: www.galeria-attis.pl

Osobisty stosunek artysty do tematu dostrzegam w pracy “My love…” w której przedstawiona została postać kobiety oraz motocykl. Wielokropek postawiony w tytule wyraża wszystko.

Wernisaż wystawy Andrzeja Franaszka „Moto-cykl” odbędzie się 3 czerwca o godzinie 18 w Galerii ATTIS na ulicy Starowiślnej w Krakowie.

Źródło: galeria-attis.pl

%d bloggers like this: