Honda GL 1800 Gold Wing z wadliwą poduszką powietrzną?

Po aferze dotyczącej poduszek powietrznych Takata montowanych w samochodach, przyszła pora na motocykle, a konkretnie flagowy model Hondy, czyli GL 1800 Gold Wing.

Do tej pory z powodu awarii wadliwych poduszek Takaty zainstalowanych w samochodach zginęło 13 osób, zaś 100 zostało rannych. Dwa śmiertelne wypadki dotyczyły aut Hondy, pozostałe innych marek.

Na szczęście żaden wypadek związany z powyższą usterką nie spowodował jeszcze śmierci lub ran właścicieli motocykli, jednak w Hondzie Gold Wing zainstalowana na pokładzie poduszka powietrzna może mieć ten sam rodzaj wady, jak w samochodach.

Honda GL 1800 Gold Wing. Foto: Honda
Honda GL 1800 Gold Wing. Foto: Honda

Okazuje się, że układ Takaty jest podatny na wilgotność i zmiany temperatury. Oba te czynniki występują w przypadku eksploatacji samochodu oraz motocykla.

W efekcie może dojść do samoistnego wybuchu zaś kawałki metalu i tworzywa lecące w kierunku kierowcy zadziałają jak szrapnele i mogą spowodować poważne rany a nawet śmierć.

Honda twierdzi, że klienci, których pojazdy są zagrożone, zostali poinformowani o konieczności bezpłatnej wymiany części. Co jednak z pojazdami zakupionymi z drugiej ręki albo przykładowo, sprowadzonymi z USA?

Właściciele modelu Gold Wing dla własnego bezpieczeństwa powinni skontaktować z przedstawicielem Hondy i sprawdzić, czy ich egzemplarz motocykla również podlega wymianie modułu. Poduszkę można też wyłączyć ręcznie.

W Stanach Zjednoczonych problem dotyczy Hondy GL 1800 produkowanej w latach 2006 do 2010, dlatego posiadacze maszyn z tego okresu powinni wnikliwie przyjrzeć się sprawie.

Źródło: autoevolution.com

%d bloggers like this: