Kask ratujący życie? Nazwano go Helpmet

Miesiąc temu poznaliśmy eCall, system BMW, który ma za zadanie zaalarmować odpowiednie służby w razie wypadku oraz podać ratownikom współrzędne GPS. System zostanie wprowadzony do oferty BMW prawdopodobnie już jesienią bieżącego roku. Helpmet to nieco podobne rozwiązanie, które trafi do kasku, a nie jako element instalacji motocykla.

Podczas gdy rozwiązanie BMW zakłada automatyczne zgłoszenie wypadku, który przecież niekoniecznie oznacza konieczność interwencji pogotowia, Helpmet automatycznie zadzwoni na pogotowie tylko wówczas, gdy uderzenie będzie na tyle mocne, że doprowadzi do utraty przytomności motocyklisty.

Foto: visordown
Foto: visordown

W zasadzie cały moduł umieszczony wewnątrz kasku to specjalna wersja smartfona z kartą SIM, GPS i podłączeniem do sieci telefonicznej, a także czujnikami uderzenia oraz akumulatorem. System jest ustawiony w taki sposób, że tylko uderzenie o określonej sile zaalarmuje służby.

Kolejny element to połączenie ze specjalną stroną internetową zawierającą dane osobowe kierowcy, np. grupę krwi, adres zamieszkania, itd. Dane osobowe oraz medyczne, a właściwie adres strony, zostaną przekazane lekarzom wraz z alertem.

Ponadto użytkownik może nadać uprawnienia do przeglądania danych również innym osobom, np. rodzinie. W razie wypadku najbliżsi będą mogli sprawdzić, gdzie doszło do zdarzenia, uzyskają także inne informacje, które mogą okazać się pomocne w chwili, która często decyduje o życiu lub śmierci.

Helpmet powstał w Tajlandii. Na razie nie podano innych szczegółów, np. terminu premiery lub ewentualnej ceny specjalnego kasku.

Źródło: visordown

%d bloggers like this: