Pierwszy motocykl z… drukarki 3D kosztuje 50 tys. euro

Co się stanie, gdy inżynierowie z branży lotniczej spróbują swych sił w projektowaniu motocykla? My już wiemy.

Niemiecka firma APWorks na co dzień współpracuje z liderem branży lotniczej, francuskim Airbusem. Tym razem specjaliści z APWorks podjęli się nietypowego zdania wykonania motocykla.

Foto: Light Rider - World's first 3D printed motorcycle - YouTube
Foto: Light Rider – World’s first 3D printed motorcycle

Ażurowa rama jednośladu została tak zaprojektowana, aby była maksymalnie wytrzymała i bardzo lekka. Materiał o nazwie Scalmalloy, z którego została wykonana, jest używany do budowy samolotów. Scalmalloy to ultralekkie i niezwykle mocne aluminium, które ma wytrzymałość tytanu.

Rama została wykonana w drukarce 3D poprzez nakładanie tysięcy warstw proszku z aluminium Scalmalloy. Dzięki tej niezwykle technologii motocykl waży zaledwie 35 kilogramów, co oznacza spadek o ponad 30 procent względem maszyny o podobnych gabarytach.

Light Rider – World’s first 3D printed motorcycle. Źródło: You Tube, Airbus APWorks

Light Rider, bo tak nazwano projekt, jest napędzany silnikiem elektrycznym 6 kW, który umożliwia rozwinięcie prędkości do 80 km/h. Nieco gorzej wygląda sprawa zasięgu, który wynosi ledwo 60 kilometrów.

Light Rider nie trafi oczywiście do masowej produkcji. Limitowana edycja wyniesie zaledwie 50 egzemplarzy, każdy w cenie 50 000 euro (ok. 220 000 zł).

Źródło: sputniknews.com

%d bloggers like this: