Tamburini T12 Massimo to kosztujący krocie motocykl genialnego twórcy

Massimo Tamburini był legendarną postacią w świecie motoryzacji, wizjonerem, który w 1973 roku założył Bimote – włoską firmę produkującą motocykle przeznaczone głównie do zmagań na torze wyścigowym.

Tamburini zasłyną również jako projektant motocykli dla Cagiva, Ducati i MV Augusta. Starczy dopowiedzieć, że to Massimo Tamburini powiedziano niegdyś, że jest, cyt. „Michałem Aniołem motocyklowego designe’u”.

Foto: Massimo Tamburini
Foto: Massimo Tamburini

Jego Ducati 916 i MV Agusta F4 były wystawiane w Guggenheim Museum jako część wystawy „The Art Of the Motorcycle”. Inne projekty zyskiwały poklask i uznanie oraz liczne nagrody.

Kiedy Massimo Tamburini zmarł na raka w połowie 2014 roku, wydawało się, że już nigdy nie ujrzymy motocykla zaprojektowanego przez słynnego Włocha. Teraz okazuje się, że ostatnie dzieło, na którym pracował przed śmiercią, zostało obleczone w metalowe ciało. Chodzi o T12 Massimo.

Foto: Massimo Tamburini
Foto: Massimo Tamburini

Maszyna była tylko papierowym projektem, ale staraniami Andrea Tamburini, syna włoskiego designera, powstał gotowy motocykl.

Rama została skonstruowana od nowa, zaś napęd jednośladu to silnik niemieckiego S1000RR, niektóre części zaadoptowano z maszyn startujących w wyścigach MotoGP. Wydechy to system Arrow, koła są od Marchesini, a ogumienie to model Pirelli Diablo SBK.

Foto: Massimo Tamburini
Foto: Massimo Tamburini

Wiele części, w tym obudowę filtra powietrza, fragment zbiornika, owiewki i siedzenie, wykonano z włókna węglowego. Przednia i tylna amortyzacja bazuje na produktach Ohlins.

Maszyna jest bardzo lekka, waży niewiele ponad 154 kilogramy, co wespół z mocą 230 KM potrafi podobno zaskoczyć przyspieszeniem. Prototyp wyceniony został na 300 tys. euro (1,2 mln zł). Jeżeli nawet powstaną inne egzemplarze, będzie ich zapewne niezwykle mało i należy spodziewać się abstrakcyjnej ceny za każdą sztukę.

Foto: Massimo Tamburini
Foto: Massimo Tamburini

Źródło: gizmag.com

%d bloggers like this: