BMW wprowadza specjalny model motocykla dla… ratowników medycznych

Bawarski koncern wprowadza flotę pojazdów medycznych, która składa się aż z czterech maszyn. Jeden z nich jest szczególnie interesujący. To motoambulans.

Wybór R1200RT wydaje się zupełnie naturalny, ponieważ do jedna z najlepszych konstrukcji jeśli chodzi o zwinność, szybkość w miejskiej dżungli i możliwość przewożenia niezbędnego wyposażenia medycznego.

bmw_01
BMW R1200RT. Foto: BMW

Fakt, że motocykle mogą dotrzeć do miejsc wypadków o wiele szybciej niż jakikolwiek inny pojazd został już dawno dowiedziony, a my również nieraz pisaliśmy o ofiarnej służbie ratowników medycznych.

Motoambulanse można zaadoptować z maszyn każdej porządne marki, pod warunkiem, że zostaną odpowiednio doposażone. Policja, pogotowie i inne służby używają najczęściej maszyn Hondy, Yamahy i BMW, ale w niektórych krajach można również spotkać takie marki jak choćby Harley-Davidson czy Triumph.

BMW R1200RT. Foto: BMW
BMW R1200RT. Foto: BMW

Ponieważ prezentowany wariant Medical Emergency BMW R1200RT został przygotowany dla niemieckiej służby zdrowia, malowanie i naklejki są zgodne z wymogami tamtejszych przepisów. Podwójne kufry o pojemności 58 litrów mogą pomieścić niezbędny sprzęt. Na pokładzie R1200RT znalazł się też dodatkowy akumulator, aby światła awaryjne, koguty i radiostacja mogły pracować przez dłuższy czas bez obawy o zasilanie.

Masa własna R1200RT wynosi 274 kg, silnik boxer chłodzony cieczą o pojemności 1170 cm3 gwarantuje 125 Nm poczynając od 6500 obr./min i 125 KM przy 7750 obr./min.

BMW R1200RT. Foto: BMW
BMW R1200RT. Foto: BMW

BMW uważa, że skoro R1200RT świetnie sprawdza się na bezdrożach, na dodatek załadowany po krawędź przedniej szyby, tym bardziej poradzi sobie w ruchu ulicznym, gdzie też jest ciężko i potrzeba przede wszystkim maszyny niezawodnej. Powiedzmy sobie szczerze, to również doskonała reklama dla Bayerische Motoren Werke AG.

Źródło: bmwgroup.com

%d bloggers like this: