Jonahan Brand wydrukował sobie… motocykl

Ponieważ dziś jest 1 kwietnia, powinniśmy napisać, że Brand wydrukował motocykl i teraz jeździ zadowolony po okolicy. W to jednak raczej nikt nie uwierzy, chociaż trzeba przyznać, że replika Hondy CB750 w wykonaniu Branda jest wspaniała.

Oryginalny motocykl japońskiego koncernu wyposażono w rzędowy, czterocylindrowy silnik chłodzony powietrzem. Maszyna produkowana była przez  tokijską firmę od 1969 do 2007 roku. Swoją drogą CB750 to konstrukcja niezwykle udana, która trafiła nawet do Motorcycle Hall of Fame Classic Bikes.

1972-Honda-CB_00
Jonathan Brand 3D. Foto: 3dprint.com

Znalazła się również w kolekcji The Society of Automotive Engineers of Japan i została wyróżniona przez Discovery Channel tytułem „Greatest Motorbike Ever”.

Warto też dodać, że to właśnie Honda CB750 była pierwszym motocyklem, który nazwano „superbike”. Honda wyprodukowała tych maszyn ponad 400 000 sztuk.

1972-Honda-CB_01
Jonathan Brand 3D. Foto: 3dprint.com

Wersja z drukarki 3D wykonana przez Jonahana Branda to model z 1972 roku. Autor użył aż 18 kilogramów materiałów, aby stworzyć wszystkie niezbędne części modelu. Niektóre ze ścianek mają zaledwie 1 milimetr średnicy i mimo solidnego wyglądu, cała konstrukcja jest ażurowa i stosunkowo delikatna.

Domowe drukarki 3D nie są duże, dlatego niektóre elementy należało drukować w kilku częściach i pracowicie sklejać. Sam proces druku również wymagał sporej cierpliwości, bo pewne części drukowały się nawet 24 godziny. Budowa Hondy w oryginalnej skali 1:1 zajęła autorowi aż trzy lata.

1972-Honda-CB_02
Jonathan Brand 3D. Foto: 3dprint.com

Amerykanin starał się wiernie odwzorować każdy detal, łącznie z… łożyskami, dzięki czemu model można przetaczać, chociaż nie nadaje się, aby na nim siadać.

Swoją drogą, Jonahan Brand uważa, że wykonał model Hondy CB500, ale to wątpliwe, bo po pierwsze CB500 nie była produkowana w 1972 roku, a na dodatek pewne szczegóły budowy wskazują, że mamy do czynienia właśnie z CB750. Niezależnie od tego, który to model, efekt pracy Branda jest zadziwiający.

1972-Honda-CB_03
Jonathan Brand 3D. Foto: 3dprint.com
%d bloggers like this: