Łódź liderem Europy! W kategorii… miejskich korków

TomTom Traffic Index 2016 to najnowszy raport holenderskiego producenta samochodowych systemów nawigacyjnych, dotyczący najbardziej zakorkowanych miast na świecie. Niestety polskie miasta są wśród liderów zestawienia…

Na cenzurowane trafiło aż 12 polskich aglomeracji, ale liderem w kraju, jak również zestawienia dla całej Europy jest… Łódź. Brawa! W Łodzi podróżny spędza przez korki średnio o 54 % więcej czasu niż powinien. W godzinach wieczornego szczytu wartość ta wynosi 97 %. W skali roku oznacza to dodatkowe 200 godzin bezczynnego czekania.

Korki w Europie. Foto: www.tomtom.com

W krajowym rankingu na kolejnych pozycjach plasują się: Warszawa 38%, Lublin 35 %, Wrocław 35%, Kraków 35 %. Razem z Łodzią jest to pięć najbardziej zakorkowanych, polskich miast. Dodajmy jeszcze, że w porównaniu do zeszłorocznego rankingu zwiększyły się utrudnienia w ruchu w Krakowie i Trójmieście.

Wrocław oraz Bydgoszcz pozostały na tym samym, beznadziejnym poziomie. Sytuacja nieco poprawiła się w Poznaniu, Szczecinie, Bielsko-Białej, Białymstoku oraz Katowicach.

ttt_swiat_02
Korki na świecie. Foto: www.tomtom.com

Jeśli chodzi liderów światowych, w tym roku niepodzielnie rządzi Mexico City, w którym normalny ruch oznacza wydłużenie podróży o 59 %, zaś wieczorem aż o 103 %. Następny jest Bangkok 57 %, Stambuł 50 % i Rio de Janeiro 47 %. Warto dodać, że w zeszłym roku to Stambuł dzierżył smutną palmę zwycięstwa.

Wychodzi na to, że zakup motocykla to inwestycja, która zwraca się na wielu płaszczyznach, choćby w ten sposób, że jednoślad zaoszczędza masę czasu, który można przeznaczyć na znacznie ciekawsze rzeczy, niż stanie w korku.

Źródło: businesswire.com

%d bloggers like this: