Odcinkowy pomiar prędkości? Władze miasta proszą kierowców, aby… przyspieszyli!

Słyszeliście już od odcinkowym pomiarze prędkości? Stacji systemu jest obecnie w Polsce dwadzieścia dziewięć, ale aktualnie działa tylko pięci z nich, pozostałe nie zostały jeszcze uruchomione.

Przypomnijmy, że system opiera się na badaniu czasu przejazdu pojazdu w założonej strefie. Na początku obszaru i na jego końcu urządzenie robi zdjęcie pojazdu. Na tej podstawie analizowana jest średnia prędkość. Jeśli kierowca rozpędzi się bardziej niż pozwalają przepisy, automatycznie otrzyma mandat.

canard_01
Foto: www.canard.gitd.gov.pl

Są już pierwsze efekty działania systemu. Do kuriozalnej sytuacji dochodzi na obwodnicy Tarnowskich Gór, gdzie znajduje się jeden z zainstalowanych modułów. Mimo że jeszcze nie działa, kierowcy ostro hamują i pokonują zadany odcinek w żółwim tempie, niekiedy nawet 40 km/h.

Powoduje to zagrożenie w ruchu i wpływa na płynność przemieszczania się pojazdów po obwodnicy. W związku z tym urzędnicy apelują do mieszkańców Tarnowskich Gór i okolicy o… szybszą jazdę.

Warto przy okazji przypomnieć, że motocykliści również załapią się na pamiątkowe zdjęcie, mimo że nie maja rejestracji z przodu jednośladu. System CANARD robi zdjęcia zarówno przedniej jak i tylnej tablicy rejestracyjnej pojazdu. Mówiąc krotko, motocykliści nie wymigają się od kary za prędkość.

canard_02
Urządzenie systemu CANARD. Foto: www.canard.gitd.gov.pl

Gdzie odcinkowy pomiar prędkości już działa? Oto lista:

* Zwierki-Zabłudów, droga krajowa nr 19, woj. podlaskie, na odcinku 3,8 km,
* Strachówka-Warmiaki, droga krajowa nr 50, woj. mazowieckie, na odcinku 2,7 km.
* Karniewo, droga krajowa nr 60, woj. mazowieckie, na odcinku 1,8 km,
* Łosiów, droga krajowa nr 94, woj. opolskie, na odcinku 1 km,
* Łuszczowie, droga krajowa nr 82, woj. lubelskie, na odcinku 2,9 km,

%d bloggers like this: