Korki w miastach oznaczają olbrzymie straty. Jak duże?

Korki to przede wszystkim zmora kierowców samochodów, ale motocykliści też je znają. Stykają się z nimi głównie wtedy, kiedy żegnają posiadaczy samochodów stojących w porannej lub popołudniowej kolumnie. To okrutny żart, ale wcale nie ma pewności czy motocykliści również w pewnym momencie nie staną. Problem cały czas narasta.

Suma kosztów pracujących kierowców, którzy muszą stać w korkach, wynosi obecnie 3,8 mld zł rocznie, co oznacza statystycznie 3 350 zł na jednego kierowcę rocznie. Nominalnie najwięcej tracą warszawiacy ale uwzględniając różnice w zarobkach, szczególnie poszkodowani są krakowiacy i wrocławiacy.

driving-traffic_01
Foto: soshable.com

Według danych agencji informacyjnej Newseria czynnikiem pogłębiającym problem jest paradoksalnie spadek bezrobocia. Oznacza to więcej osób zatrudnionych i poruszających się samochodami w godzinach szczytu.

Badania przeprowadzone przez firmę Deloitte i serwis Targeo.pl wskazują, że kierowcy siedmiu największych miast w Polsce, czyli Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu i Gdańsku tracili dziennie w zeszłym roku średnio po 14,6 mln złotych. Tłok na ulicach kosztuje więc 321 mln zł miesięcznie i 3,8 mld zł rocznie.

Foto: www.5thride.com

W porównaniu do poprzedniego roku średni koszt w skali marko wzrósł o 12 proc., zaś w skali mikro, czyli na przeciętnego kierowcę, aż o 18 proc. Średni miesięczny czas stania w korkach jest różny dla poszczególnych miast. W Gdańsku wynosi 5 godzin. Stolica Pomorza ma największe sukcesy w poprawie drożności miejskich arterii. W ciągu 5 lat czas oczekiwania w korkach został skrócony o 2 godziny 18 minut.

W Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Krakowie kierowcy stoją bezczynnie ponad 8 godzi miesięcznie. W pozostałych trzech metropoliach między 5 a 6 godzin. Koszt na kierowcę to ok. 4 tys. zł rocznie w Warszawie i 2 tyś. zł w Gdańsku, Łodzi i Katowicach.

Jednoślady nie są uwzględniane w wyliczeniach, bo nie stoją w korkach. Na razie…

Źródło: info.newseria.pl

%d bloggers like this: