Motocyklowa karetka dla Trójmiasta. Jest ich co raz więcej

Co raz więcej samorządów dostrzega potencjał motocyklowych jednostek ratowniczych. Pogotowie z Pruszcza Gdańskiego właśnie wzbogaciło się o motocykl KTM specjalnie dostosowany do potrzeb pogotowania.

Pruszcz współfinansował zakup jednostki, która będzie służyć okolicznym mieszkańcom, do których dotychczas dojeżdżała karetka z Gdańska. Motocykl w wielu sytuacjach dotrze na miejsce o wiele wcześniej niż samochód, a kilka minut w sytuacji zagrożenia życia, np. zawału, może zadecydować o powodzeniu interwencji.

motoambulans_pruszcz_01
Motoambulas Pruszcz. Foto: Łukasz Unterschuetz

Wyposażony w odpowiedni sprzęt motocykl oraz odpowiednio przeszkolony motocyklista są w stanie przed przybyciem zespołu karetki zabezpieczyć miejsce zdarzenia, udzielić niezbędne pomocy, przygotować poszkodowanych do transportu.

Na wyposażeniu jednośladu znajduje się m.in. defibrylator AED, zestaw do tlenoterapii, kołnierze ortopedyczne oraz środki opatrunkowe i do unieruchomienia uszkodzonych kończyn, czyli wszystko, co niezbędne do niesienia pomocy.

Motoambulas Pruszcz. Foto: Łukasz Unterschuetz

Wiedza ratownika-motocyklisty pozwala mu również dokonać oceny miejsca zdarzenia i konieczności dodatkowego zadysponowania odpowiednich służ, czyli policji, straży pożarnej, itd.

Motoambulanse jeżdżą po wielu miastach Polski i potrafią błyskawicznie przebić się przez miasto, o czym można się przekonać oglądając zapis filmowy jednego z takich przejazdów.

Źródło: trojmiasto.pl

%d bloggers like this: