Zmiana w przepisach dotyczących egzaminów na prawo jazdy?

Kolejne zmiany zasad egzaminowania miałyby dotyczyć kategorii AM, czyli przeznaczonej dla najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

Przypomnijmy, że warunkiem uzyskania prawa jazdy kategorii AM jest osiągnięcie co najmniej 14 lat, zgoda rodzica, ukończenie szkolenia i zdanie egzaminu państwowego. Uprawnienia umożliwiają poruszanie się pojazdem nieprzekraczającym 50 cm3 pojemności skokowej i prędkości 45 km/h.

prawo_jazdy_01
Foto: epiotrkow.pl, J. Kaczmarek

W praktyce chodzi więc o młodzież jeżdżącą na skuterach i motorowerach oraz quadach. Według dziennikarzy „Rzeczpospolitej”, którzy dotarli do projektu ustawy, chodzi o wyłączenie kategorii AM z ośrodków WORD. Kursy i egzaminy miałyby odbywać się w szkołach.

W zamyśle autorów wyrugowanie z procesu zbiurokratyzowanych, przeciążonych WORDÓW na rzecz szkół, ułatwiłoby młodzieży zdobywanie uprawnień.

Obecnie cała procedura jest równie skomplikowana jak w przypadku „dorosłego” prawa jazdy i tak samo droga. To zniechęca nieletnich i często oznacza brak jakichkolwiek uprawień, a więc przede wszystkim wiedzy o zasadach ruchu drogowego, co jak wiadomo miewa katastrofalne skutki.

Dodajmy jeszcze, że prawo jazdy kategorii AM miało zastąpić kartę motorowerową, którą zlikwidowano w 2013 roku. Niestety nie spowodowało to wcale masowego zainteresowania uprawnieniami kategorii AM.

Źródło: www.rp.pl

%d bloggers like this: