Szczur buduje motocykl. Można się od niego uczyć

Powiedzmy sobie szczerze, nie każdy ogarnia zawiłe kwestie techniczne dotyczące budowy motocykla. Od czego zacząć? Może od książki „Jak zbudować motocykl” Martina Sodomki?

Szczur Arnie oraz jego przyjaciele Fred, Mikrus i Krystian biorą się do pracy. Z wypiekami na twarzy można śledzić poczynania szczura z czapką na głowie, który zmaga się problemami podczas konstruowania własnego jednośladu.

jak zbudować motocykl_02
“Jak zbudować motocykl” Martin Sodomka. Foto: domowaksiegarnia.blogspot.com

Z dużą dokładnością omówiono i zaprezentowano na rysunkach i schematach budowę poszczególnych elementów konstrukcyjnych np. silnika dwu- i czterosuwowego, skrzyni biegów, amortyzatorów, hamulców bębnowych, sprzęgła, gaźnika, oświetlenia, zapłonu, podwozia, chłodnicy, śmigła, itp.

Dodatkowo wprowadzono wyjaśnienia dotyczące zjawisk fizycznych np. zależności prędkości od drogi i czasu, i to łącznie ze wzorami, siły odśrodkowej, tarcia, siły nośnej, aerodynamiki, komunikacji radiowej, meteorologii, nawigacji oraz sztuki prowadzenia motocykla.

Okej, a teraz na poważnie. Oczywiście to książeczka dla dzieci, mniej więcej od szóstego roku życia, ale to nam absolutnie nie przeszkadza. Taka nauka techniki bardzo nam się podoba.

jak zbudować motocykl_01
“Jak zbudować motocykl” Martin Sodomka. Foto: domowaksiegarnia.blogspot.com

Wątki techniczne wpleciono w historyjkę z morałem. To może być ciekawy sposób, aby zainteresować malców motoryzacją i przy okazji w prosty i przystępny sposób wyjaśnić im pewne kwestie techniczne. Nie każdy ma dar krasomówstwa i prostego wyjaśniania zawiłej problematyki motocyklowej.

Książka ma 60 stron i kosztuje w internetowych księgarniach około 20 złotych. Została wydana w połowie stycznia nakładem wydawnictwa Prószyński Media.

Źródło: proszynski.pl

%d bloggers like this: