Shoei wprowadza nowy kask X-Fourteen

Najnowsza konstrukcja japońskiego producenta ma wzbogacić linię X-Series. Oczywiście nie jest to kask do spokojnej jazdy na niedzielny piknik lecz projekt stworzony z myślą o kosmicznej prędkości. W czym X-Fourteen jest lepszy od wcześniejszych modeli?

Japończycy skupili się na jak najlepszym dopasowaniu kasku do głowy użytkownika, w czym ma pomóc wieloczęściowa, wymienna wyściółka i system 3D Max-Dry. Kolejna kwestia to regulacja położenia kasku o 4 stopnie, co zwiększa górne pole widzenia podczas mocno zamkniętej pozycji kierowcy w skrajnych położeniach wyścigowych.

kask_shoei_1
W MotoGP kask X-Fourteen wersja X-Spirit III pojawi się u Marca Marqueza. Foto: Shoei

Trzeci aspekt to lepsza aerodynamika kasku, co ma szczególne znacznie przy wyższych prędkościach. Nowy model został opracowany z wykorzystaniem możliwości jakie daje tunel aerodynamiczny. Zwiększono stabilność przy wysokich prędkościach jednocześnie zmniejszając opór i negatywne siły, które mogą oddziaływać na ridera.

W efekcie badań na kasku umnieszczono się tylny stabilizator. Zmianie uległ również system kanałów wentylacyjnych bazujący na sześciu, strategicznie rozmieszonych wlotach, które maksymalizują przepływ powietrza.

Dopracowano także szybę kasku, która poza 99 % ochroną przed promieniami UV została wzbogacona o innowacyjne żeberka na górnej i dolnej krawędzi. Patent ten poprawił sztywność i wyeliminował efekt zginania, który powoduje napór wiatru podczas szybkiej jazdy.

2016 Shoei X-Fourteen Race Helmet. Źródło: You Tube, RideApart

Dodatkowo, całkowicie nowy, podwójny mechanizm blokujący, uniemożliwia niepożądane otwarcie szyby w trakcie przejazdu.

Cena kasku będzie wynosiła od 682 do 840 dolarów. Klienci dostaną również pięcioletnią gwarancję. W ofercie dealerów powinien pojawić się w następnym miesiącu.

Źródło: motorcyclepowersportsnews.co

%d bloggers like this: