Nie chciałbyś spotkać tego zwierzęcia na drodze

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z zagrożenia jakie niesie spotkanie na drodze sarny lub dzika. Jazda na motocyklu obfituje w wiele zagrożeń, ale zderzenie z dzikim zwierzęciem należy do kategorii tych, które najtrudniej przewidzieć.

Są jednak kraje, gdzie motocykliści mają gorzej. W Indiach po drogach spacerują święte krowy, zaś w Tajlandii można natknąć się na wkurzonego… słonia.

Elephent Chasing Bike Rider. Źródło: You Tube, Jasoprakas Debdas

Jaka jest skala zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt? W polskich statystykach drogowych rocznie odnotowuje się około 150-200 wypadków z udziałem zwierząt, w których ginie 1/10 ludzi, którym przydarzyła się kolizja tego typu. Niemal na pewno jest to liczba bardzo zaniżona bowiem wiele tego typu przypadków znajduje się w dziale „przyczyny nieustalone”.

Niebezpieczne jest nie tylko zderzenie z dużymi zwierzętami, nawet lis lub zając pod przednim kołem motocykla może doprowadzić do tragedii. Szczególna uwaga wskazana jest w terenie zalesionym i oznaczonym przez znak informującym o ewentualności spotkania z czworonożnymi mieszkańcami lasu.

%d bloggers like this: