Michaił Smolyanov próbuje połączyć tradycję z nowoczesnością. Czy to mu się udaje?

Wśród licznych projektów na szczególną uwagę zasługuje Electric Volga. Oczywiście Smolyanov oparł swój projekt na produkowanym od 1952 roku samochodzie Wołga, który powstawał na liniach produkcyjnych zakładu GAZ w Związku Radzieckim.

electric-volga-v-11-final1
Electric Volga v 1.1 Final. Foto: Michaił Smolyanov/Solifague Design

Czarna Wołga do dziś jest symbolem Żelaznej Kurtyny, radzieckich agentów i pierwszych sekretarzy partyjnych o nieograniczonej władzy.

Szczególną siłę miała miejska legenda rozpowszechniana w Polsce, głównie w latach 60. i 70 XX wieku, mówiąca o czarnej limuzynie marki GAZ-21 Wołga, którą rzekomo porywano… dzieci.

electric-volga-v-11-final3
Electric Volga v 1.1 Final. Foto: Michaił Smolyanov/Solifague Design

Smolyanov nie nawiązuje do bajęd z przeszłości, lecz do klasycznej linii tych automobili, czyli charakterystycznych, owalnych kształtów, masywnej sylwetki, wielkich oczu reflektorów.

Electric Volga to motocykl elektrycznych, prototyp powstał w Electric Car Custom. Podobno elektryczny silnik potrafi wygenerować aż 134 KM i 253 Nm momentu obrotowego. Maksymalna prędkość jest bliska 200 km/h a zasięg wynosi 200 kilometrów.

electric-volga-v-11-final4
Electric Volga v 1.1 Final. Foto: Michaił Smolyanov/Solifague Design

Te parametry wydają się mocno przesadzone, ale jedno trzeba przyznać. Electric Vogla rzeczywiście prezentuje się zacnie, bardzo elegancko i przyjemnie dla oka.

%d bloggers like this: