Yamaha atakuje odświeżonym modelem FJR

Yamaha atakuje na każdym polu. Zaledwie wczoraj podziwialiśmy projekty Japończyków w ramach Faster Sons, a już dowiadujemy się, że firma z Hamamatsu wprowadza zaktualizowaną linie FJR. Co to oznacza?

Producent podnosi poprzeczkę dodając FJR1300A/AE/AS nowe opcje, co zapewni maszynie bardziej dynamiczny i sportowych charakter.

2016_YAM_FJR1300AE_EU_MS1_ACT_001
Yamaha FJR. Foto: Yamaha

Warto przypomnieć, że na początku nowego tysiąclecia model FJR1300, czyli rzędowa, chłodzona cieczą maszyna o pojemności 1289 cm3, była pierwszą konstrukcją z rodziny Sport Touring, która łączyła sportowe możliwości z długodystansową jazdą.

Piętnaście lat to szmat czasu, ale skoro nadal piszemy o tym modelu, najlepiej świadczy o jego dobrych parametrach i zaufaniu użytkowników. Z najważniejszych modyfikacji dokonanych przez Yamahę należy wymienić nową, sześciobiegową przekładnię i sprzęgło A&S.

2016_YAM_FJR1300A_EU_MS1_STU_002
Yamaha FJR. Foto: Yamaha

Unowocześnienie przekładni polega na zmniejszeniu obrotów podczas jazdy z dużą prędkością i na najwyższym biegu. Poprawiono także przyspieszenie. W rezultacie osiągi są bardziej sportowe, z jednoczesną poprawą komfortu jazdy.

Z kolei sprzęgło Assist and Slipper gwarantuje płynniejszą redukcję biegów, co poprawia stabilność podwozia podczas zwalniania. Oznacza to również przyjemniejsze pokonywanie zakrętów. Równocześnie ulepszono samą czynność obsługi dźwigni sprzęgła. Praca jest lżejsza.

Yamaha FJR. Foto: Yamaha

Poza rozwiązaniami typowo technologicznymi, Japończycy chwalą się także całkowicie nowym oświetleniem LED z przodu i z tyłu. Podwójna konstrukcja reflektora to cztery kompaktowe lampy LED oraz dwa zewnętrzne światła do jazdy dziennej.

W wersji FJR1300AE/AS nowe lampy doświetlające zakręty poprawiają właściwości jazdy po ciemku. Soczewki wszystkich reflektorów w wersji na rok 2016 będą miały wklęsłą powierzchnię, dzięki czemu światłą pozycyjne zyskają na mocy.

2016_YAM_FJR1300A_EU_DNMN_DET_004
Yamaha FJR. Foto: Yamaha

Wisienką na torcie jest nowy kolor Matt Silver, zaś wersja Dark Grey Metallic zyska grafikę na zbiorniku, czyli logo firmy oraz wzory na nadwoziu.

%d bloggers like this: